| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani si cand eram mic nu prea ma spalam pe dinti si mancam multe dulciuri, iar acum dintii mei au foarte multe carii si gauri care ma dor mereu cand mananc si imi curge sange de la ele in fiecare dimineata, am incercat sa merg la dentist dar locuiesc in Uk si nu gasesti dentist liber deloc decat foarte greu, credeti ca daca ma opresc din a manca dulciuri si daca ma spal cu o pasta de dinti speciala o sa ma ajute pana o sa ma duc la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia actuala spalatul pe dinti este obligatoriu dupa fiecare masa, ca sa nu ti se gaureasca si dintii sanatosi si sa opresti evolutia celor pe care le ai in gura.

Dar ai nevoie urgenta demers la stomatolog, indiferent ca locuiesti in UK, ca si acolo sunt gramezi de stomatologi, care sunt liberi, trebuind doar ca mama ta sa sune ca sa-ti faca programare pentru un caz de urgenta si restul le va programa medicul, dupa ce vede cat de grav esti.

In ce privesc mancatul dulciurilor, DA este obligatoriu sa renunti definitiv la ele, ca nu distrug doar dintii ci si creierul, te ingrasi, devii obez si atunci apar probleme mari si cu sanatatea.

Răspuns utilizator avertizat