| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, cum fac sa scap de rusine? Imi este rusine din cauza dintiilor mei si imi este frica sa ii arat in public si de multe ori tin gura inchisa din cauza ca sunt foarte galbeni, iar am foarte multe carii. Cand eram mic mancam foarte multe dulciuri si beam foarte mult suc si de aia, iar acum regret, ma spal pe dinti de 2 ori pe zi dar degeaba pentru ca dintii tot la fel de galbeni raman. am vrut sa merg la dentist dar tatal meu nu ma lasa pentru ca tratamentul e foarte scump, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| niiiiy a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceasta situatie. Sanatatea dentara este importanta, iar daca ai probleme cu dintii, este recomandat sa consulti un medic dentist pentru evaluare si tratament adecvat. Daca tratamentul la dentist este prea scump, poti cauta alternative sau sa discuti cu persoane apropiate care te pot ajuta. In acelasi timp, aminteste-ti ca aspectul fizic nu te defineste ca persoana si ca este important sa te iubesti si sa te accepti asa cum esti. Fii deschis cu cei din jur despre ceea ce simti si cauta sprijin din partea lor. Sper ca vei gasi o solutie potrivita pentru sanatatea ta dentara si te vei simti mai increzator in propria persoana. Mult succes!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inveti sa te speli corect pe dinti, de fiecare data dupa ce mananci, minim 2-3 minute de frecat corect dintii si gingiile, si nu mai consumi dulciuri si nici sucuri ca sa nu-ti evolueze cariile existente.
Si poti cere bani mamei si bunicilor, ca sa-ti repari dintii la stomatolog.

| thunder11 explică (pentru Violleta2022):

Ei sunt putin mai old school si imi zic mereu ca ei cand erau mici nu aveau niciun dentist si trebuia sa suporte durerea si nu aveau ce face, si oricum nu au bani momentan sa imi dea

| Violleta2022 a răspuns (pentru thunder11):

Este vara si esti in vacanta, deci poti sa mergi sa ajuti pe la bunici, pe la vecini, pe la rude prin curte, gradini, sere de flori si fructe, ai putea chiar sa strangi un banut si sa-ti lucrezi dantura.
La 15 ani te primesc la sere, gradini si pe la rude, deci nu-i problema de varsta, doar pentru magazine si firme, trebuie sa ai peste 16 ani.
In orice caz, ingalbenitul dintilor este numai de la nespalare si asta o poti face tu fara bani si fara efort, doar invatand sa speli corect si bine dantura.

| StoicAnalysis a răspuns:

Foloseste si bicarbonat de sodiu peste pasta de dinti. Da rezultate mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai peste 15 ani, te poti angaja cu 6 ore pe zi. In 2-3 luni iti poti strange bani pentru un dentist decent. Este greu, te cred, altii primesc de la parinti ultimul model de iphone si tot nu sunt multumiti, tu vrei doar o dantura santoasa. Capu' sus, o sa rasara soarele si pe strada ta

| thunder11 explică (pentru anonim_4396):

M-am uitat si de angajat dar multe locuri cer minim 16 ani, daca as avea bani acum fara sa mai stau pe ganduri m-as duce la dentist, motivul pentru care ma oftic de treaba asta este ca acum e momentul cand pot sa il repar si daca il mai las asa cateva luni de zile probabil o sa fie prea tarziu si o sa trebuiasca sa il scot.

| dullcat a răspuns (pentru thunder11):

Poate te pricepi sa instalezi windows-ul sau sa faci diverse din astea pentru vecini? Sau poti vinde din hainele care stau nepurtate din dulap si sunt aproape noi, mai ajuti bunicii cu o treaba si ii rogi sa te plateasca etc.Cu putin noroc reusesti sa strangi macar pentru consult + raza si rezolvarea unei singure carii, cel putin pana te angajezi.Parintii tai ar trebui sa fie constienti de pericolul la care te-au supus prin faptul ca ti-au imprimat in mentalitate ideea ca n-ai nevoie de dentist.Sa stii ca si mama mea s-a incapatanat asa si era sa moara de la o infectie la o masa.I s-a umflat toata fata si nu s-a dus la timp, iar apoi i-au zis ca putea fi foarte grav, a avut mare noroc...Nu e de joaca deloc cu dantura.

Spala-te de 2 ori pe zi (mai ales dupa mese, la jumate de ora sau o ora maxim dupa ce ai mancat) si redu din consumul de bauturi acide si dulciuri sau din alimente/bauturi care pateaza.
https://www.sfatulmedicului.ro/......ntii_11070

Daca tot consumi si nu esti acasa sa cureti dintii, imediat dupa ce ai terminat clateste gura cu apa(mergi la baie sau vezi tu unde), pentru a neutraliza mediul acid care se formeaza in cavitatea bucala.Te va ajuta pe termen lung.Cineva spune mai sus de bicarbonat dar ai grija ca este foarte abraziv.E suficient o data pe saptamana sau la doua saptamani sa te speli doar o data cu bicarbonat de sodiu(sigur ai in bucatarie) presarat pe periuta pe dinti umeda.

Iar aici urmareste tehnica corecta de a te spala pe dinti: https://youtu.be/EJ5yho0gvHM

| Ilovedinero a răspuns:

Bunaa.Cu dintii galbeni eu am incercat pasta de dinti de la Colgate aia neagra cu carbune activ, pe moment si mie mi s-au ingalbenit dar dupa 10-15 minute mi-au foat mult mai albi.Am observat ca mie cel putin mi se ingalbenesc dintii daca sunt deshidratata asa ca poti incerca sa te hidratezi mai bine.Cu cariile crede-ma cel mai bine este sa mergi acum pana nu e prea tarziu. Spune-i tatalui tau ca daca nu vrea sa plateasca tratamentul asta va platii 5000 de lei sa iti puna dintii falsi ( fatete cred ca se numesc)
Pe o singura arcada.Sau poate sa plateasca implanturi care nici nu cred ca mai vrea sa stie cat costa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ilovedinero):

Da, si daca este minor, o sa fie mai ieftin, are discount. Taica' su ar putea sa faca imprumut de 1500-2000 ron, pentru copilul meu as face orice, mai ales cand este vb de sanatate.

| Jessica1235 a răspuns:

Am avut și eu oarecum această problemă. Poți lucra câteva luni cât să-ți strângi suma de care ai nevoie după care du-te și fă-ți fă-ți cariile. Dacă îți este frică de durere cereri dentistului să-ți facă cu anestezie, când îți face anestezia nu simți aproape deloc acul. După ce rezolvi ascteste probleme cumpărați niște benzi de albire de la prowhite sunt destul de scumpe dar își fac treaba. După acea ai grija de dinți.

| Alinuța00 a răspuns:

Momentan tot ce poti face e să continui să te speli pe dinți, pentru asta recomand pasta de dinți Blend-a-Med 3D White Luxe with Pearl, pentru mine, rezultatele au apărut intr o săptămână jumate, și încearcă ca de acum să strângi bani pentru dentist.În acest timp, cumpără pasta aia de dinți ca nu e scumpa și te speli dimineata si seara 2-3 minute.