| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si 1.77 m. tata are 1.82m mama 1.61 m. mai am sanse sa apuc 1.80-1.83 m, avand in vedere ca mai am 2 sau 4 ani ani de crestere? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, sanse ai.
Dacă te-ai apuca de înot, de exemplu, ţi le-ai mai spori.

| Alyra a răspuns:

Bună. Există o formulă.
(înălţimea tatei+înălţimea mamei)/2+5= aproximativ înălţimea la care o să ajungi.
Dacă stau să mă gândesc, înălţimea ta de acum e chiar rezultatul calculului, dar se poate +/-5cm faţă de rezultat, deci mai ai şanse.
Baftă!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti si mai mult. Mama mea a fost mica si tatal meu foarte mic. Eu am crescut la 1, 89 m. Asa ca stai linistit. Fa putin sport.

| darrio2007 a răspuns:

Ai sa si depasesti.Pana pe la 21-22 de ani ai sa mai cresti.

| RAY a răspuns:

Da ionel in mod clar daca faci si sport ai sanse, stiintific faci asa
177 plus 183 imartit la 2 plus 13 cm asta e maximul geneetic de asta sportul,somul,alimentatia e asa importanta in acesti ani gandeste ca sunt decisivi pentru tine deci fa sport mult,alearga, inot, baschet orice, crede-ma ca inaltimea conteaza foarte mult in viata deci fa sport sasi atingi maximul genetic, vei creste pana la 20 de ani