| blonzyy a întrebat:

am 16 ani si de crica 3 luni simt o senzatie de nod din gat.nu ma deranjeaza cand mananc sau cand inghit, cu toate astea e foarte enervanta. senzatia apare si dispare. vreau sa mentionez ca am 16 ani si fumez aproximativ 3, 4 tigari pe zi.astept un sfat. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Incearca o cura cu calciu si magneziu. Daca senzatia nu dispare mergi la medic pentru investigatii. Renunta si la cele 4 tigari pe zi.IMulta sanatate!

| Minnie a răspuns:

Nodul in gat apare de la lipsa de calciu. Fa o cura de 10 zile cu calciu efervescent sau capsule, cum vrei

| mihaa a răspuns:

Lipsa mare de calciu, sau mai poate fii si de la stress, gandurii, eu cand am simtit nodul in gat am facut tratament ca calciu si magneziu apoi medicul mi-a recomandat si xanax 10 zile pentru stres si nu mai simt nimic mi-a trecut tott

| Dummi a răspuns:

Aici iti trebuie un consult ORL, e cel mai recomandat, sau vino mai cu detalii, o poza, ceva...

| Dummi a răspuns:

Blonzzy, pot fi o gramada de cauze pentru tabloul descris, poate fi o infectie cronica, un nodul - astea nu dor neaparat... Eu iti recomand sa le spui parintilor de problema ta si sa mergi la medicul tau de familie. Tu ai 16 ani, respectiv esti asigurat medical. Medicul de familie iti va face o trimitere la un ORList pentru un consult de specialitate. Consultatia si tratamentul nu trebuie sa te coste nimic. Nu e neaparat sa spui nimanui ca fumezi, pentru ca ce descrii tu nu pare sa fie din cauza fumatului, plus ca tu nu fumezi mult.
Nu lasa pe mai tarziu, n-ai de ce.
Bafta!

| Smokaraieee a răspuns:

De la tigari nu e! oricum happy
Am avut si eu pe la 18 ani cam tot asa...e un fel de nod pe care cred ca l'ai facut cand ai sughitat abtinandute laughing ...mai mult ca sigur, E doar niste chestii care s-au suprapus happy

| yuP a răspuns:

Posibil sa te fi inecat vreodata si sa ai senzatia asta de atunci. asa am facut si eu si imi este foarte frica cand mananc si incerc sa nu ma mai grabesc.

| SwEeTgIrL_1752 a răspuns:

Sa-r putea sa fie declansata glanda tiroida.mergi la un medic de specialitate.

| blondu_9020 a răspuns:

Tot eu sunt blonzyy...am avut problema cu, contul, nu l-am putu confirma si am facut altu.deci.dummmi ce detalii.nu am gatu umflat, nu ma deranjeaza cand mananc, doar ca e o senzatie aiurea si enervanta.

| blondu_9020 a răspuns:

Va multumesc frumos tuturor.imi pare rauca nu va pot da funda dar am o prolema cu, contul vechi si nu ma mai pot loga. oricum va multumesc frumos, m-am mai linistit