| ThePitPew a întrebat:

Salut TPU. Am 16 ani si deja ma confrunt cu o deformare a spinarii. Cum as putea face ca sa-mi drept spinarea? Sa fiu drept? Specific sa am spinarea deformata si la bazin, nu doar sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Pentru ca si eu m-am confruntat ce aceasta problema timp de cativa ani, iti voi recomanda un exercitiu care ti se va parea foarte ciudat, dar care e foarte posibil sa te ajute, si nu este deloc dificil de facut.
Dar pentru asta trebuie sa te duci la o sala de sport care sa aiba spalier:
https://www.prosportequipment.ro/magazin/spalier-pentru-gimnastica/
sau macar sa faci rost de o scara ca cea din imaginea asta:
https://www.leroymerlin.ro/......repte/7121
Nu trebuie sa faci altceva decat sa urci trei-patru trepte. Dar, in timp ce urci treptele incearca sa observi daca la urcare iti este putin mai greu cu unul dintre picioare. Si daca este asa, atunci vei face aceste urcari DOAR cu acel picior, iar coborarea o vei face cu celalalt picior.
Exercitiul asta il vei face zilnic, doar de 2-3 ori pe zi.
Mie mi-a disparut durerea doar dupa o saptamana, dar continui si azi sa il fac, chiar daca au trecut doi ani de cand nu mai am probleme cu spatele.
Incearca si tu, ca rau nu iti va face!

4 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Ai si dureri de coloana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa porti un corset special pentru indreptarea spatelui.
Gasesti o gama variata aici:
https://www.inamedicalsport.ro/......ntru-spate

| AlexZoom96 a răspuns:

Salutare ThePitPew, aceasta problema o are si prietena mea, are 20 de ani si are ceva cu discopatie lombara cred daca nu ma insel, are coloana putin stramba, ceva de genul, a fost la spital si a facut o raza la spate sa vada coloana, du te si fa ti un control ceva cat se poate de repede, nu sta asa fiindca esti mic si te deformezi in timp ce cresti.