| forzasteaua a întrebat:

am 17 ani si..de vreo 2 zile am inceput sa fumez cam 2 tigari pe zi..deci nu f. mult..sunt fumator pasiv de mic. tata fumeaza si acum destul de mult.doar ca eu nu pot spune ca fumez cu adevarat..nu trag in piept,trag din tigara doar de dragul de a fuma, de a imi descarca toate energiile astea negative...tot stresul de la scoala, tot..sa nu credeti ca sunt vreun chiulangiu si etc..am intrat la unul din cele mai bune licee din Bucuresti, si o sa continui sa invat..intrebarea mea e...imi face chiar asa mult rau sa fumez 2 tigari/zi,fara sa trag in piept, tinand cont ca sunt fumator pasiv? Adica inrautateste lucrul asta sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Mai bine le tragi in piept decat sa le fumezi aiurea, riscul sa faci cancer la gat e foarte mare daca nu fumezi ``bine``. si da, fumatul chiar face rau indiferent de numarul de tigari pe care il fumezi. Si mai e ceva, eu cred ca in cazul tau fumatul are efect placebo, tu doar ai impresia ca te descarci, probabil la fel te-ai simti si daca ai ``fuma`` un creion si ai sti ca asta iti ``rezolva ``problemele. Sfatul meu e sa te lasi, nu iti fac bine, si eu am fumat si fumam mult, un pachet pe zi, dar m-am lasat si e drept ca sunt mai nervoasa de atunci si ca uneori tanjesc dupa o tigara si sa fiu sincera daca nu as avea ce face cu banii probabil ca m-as apuca din nou, dar sunt constienta ca nu e un lucru bun. Incearca sa gasesti un alt mod de a te relaxa si de a te descarca. Bafta!

| Empathizer a răspuns (pentru Oana92):

Excelent raspuns, Oana92. Sper ca iti va urma sfatul.

7 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Trage in tine...Eu fumez maxim 10 -12 tigari pe zi de 3-4 ani, si nu ma simt rau, nu am avut dureri, ba daca vreau ma las cand vreau... Oricum tu o sa urci numarul, poate o sa ajungi ca minelaughing) Si trage in tine (din cate stiu eu nu-i bine sa nu tragi in tine)

| dracu14 a răspuns:

De ce vrei sa te distrugi,tigarile provoaca dependenta si iti distrug sanatatea,pe masura ce va trece timpul tu vei vrea si mai multe tigari si vei ajunge la un pachet pe zi,si intrebarea mea e pentru ce? de dragul de a da banii pe tigari sau de dragul de ati face scrum plamanii,inca nu e prea tarziu,cu putina vointa se rezolva totul,trebuie doar sa vrei,de ce nu inlocuiesti descarcarea asta pe tigari cu descarcarea pe un sac de box,plus ca daca nu tragi in piept chiar le fumez degeaba,asa e si mama mea, nu trage in piept dar fumeaza un pachet pe zi, daca nu are tigari face urat pentru ca ea considera ca e dependenta, eu nu te oblig sa renunti la fumat dar este mai bine pentru tine, acum ramane la alegerea ta.

| wolverine13 a răspuns:

Asa incepe oricine, cu o tigara, doua, nimeni nu incepe cu un pachet pe zi, sfatul meu e sa te lasi pana nu te apuci mai serios ca o sa regreti, vb din proprie experienta

| forzasteaua explică:

Inteleg ceea ce spunetihappy. nu sunt dependent, pot sa ma las oricand, nu am nici o problema cu asta..nu cred ca se poate face cancer la gat din 5-6 tigari cat am fumat eu zilele astea...o sa incerc sa mai doar o data pe saptamana..si oricum ceva slab gen Dunhill pe care nici nu il simti sau ceva..multumesc pentru raspunsuri, o sa ma las de acest obicei, 99%din timp..adica sunt sigur ca toti in perioadele de stres maxim fumeaza o tigara sau ceva..si inca ceva...care sunt sansele de a face cancer la gat daca nu trag in piept? multumesc inca o data!happy

| cosminandrei a răspuns (pentru forzasteaua):

Sansele sunt mari...ca exemplu era sa fac eu am fumat 17 tigari netragandule in piept si acum am probleme cu gatul! Trage in piept, stiu ca e greu nici eu nu prea pot dar ...tragi in tine pe gura ca si aerul!

| RaTzuscha a răspuns:

Parerea mea ca si fumatoare este sa lasi tigarile ca nu sunt bune
nu ai decat de pierdut :
- banii
- sanatate
Si dupa un timp ti se ingalbenesc unghiile, esti mai tras la fata, respiratie urata
deci intr-un cuvant mai bine nu te apuci de tras in piept si mai bine ar fi sa le lasi de tot...
app creaza dependenta, chiar daca tragi in piept sau nu