| Pitbull41 a întrebat:

am 20 de ani si va cer ajutorul. De aproximativ 4 zile ma doare maseaua ingrozitor, nu am dormit deloc zilele astea pur si simplu nu am putut din cauza durerii. De cand a inceput sa ma doara maseaua singura cale ca sa calmez durerea este daca iau in gura apa foarte rece si o tin acolo in zona maselei, in rest nu ma ajuta nimic. Am incercat cu pastile de tip Aulin pastila si praf, am mai incercat Oxacilina, Paduden insa nimic nu rezolva nimic, am bagat piafen nici cu ala nu am facut mare lucru. Asa ca tot la faza cu apa foarte rece la masea ajung ca sa pot sta si eu linistit pret de cateva minute. Am incercat ca ultima varianta si un spray pentru amortire zonala care mai este folosit de dentisti, nici ala nu m-a ajutat foarte mult. Azi am fost la singura clinica stomatologica de la mine din oras, dar cand am vazut ce preturi mari aveau acolo am zis mai bine raman asa. Momentan nu am bani nici sa imi fac o verificare acolo, d-apoi sa imi mai scoata si maseaua cariata. Asa ca am sa va rog pe voi sa imi spuneti cum pot scapa de durerea asta de masea pana fac rost de bani si ma pot duce la dentist, va rog sa ma ajutati ca nu mai stiu cat o pot duce asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Încearcă Ketonal Duo, mie îmi trece de fiecare data durerea cu el și știu că efectul lui ar trebui sa dureze mai mult.Altceva nu ai ce sa faci, decât să încerci cu analgezice, până vei merge la dentist.Sanatate!

| Simpatic a răspuns:

Nasol de tine dar nu este bine sa stai asa sa o tot dregi.
Daca nu ai bani din pacate nu iti ramane decat metoda de scoatere a maselei Stan si Bran, asta pentru cei care au vazut episodul si anume : legi maseaua cu o ata de o usa si rogi pe cineva sa tranteasca usa, evident ca glumesc, insa pentru stan si bran a functionat asta!

| Simpatic a răspuns:

Acum mesaj pentru TPU, doamna admin faceti un serviciu daca tot suntem TOTI PENTRU UNU prin care fiecare membru TPU a cotizeze 2-3-10 euro pe luna dupa statut si vechime, adunam banuti intr-un cont si facem fapte bune, celor ce vin cu probleme la noi, fiecare sa vina cu trimiterea de la medic in buzunar si cu reteta si noi sa o putem plati. Luam bani de la utilizatori prin SMS la un nr. special.
Chiar nu este admisibil ca unii sa nu aibe bani sa isi scoata o masea iar altii sa bea sampanie de 50.000 de euro intr-o noapte.
Ori suntem TotiPentrUnu ori numai suntem!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O, bietu' de tine! Vezi că trebuie să existe și in orașul tău un serviciu nonstop de urgență stomatologică, un cabinet deschis permanent, gratuit, unde stomatologii de serviciu rezolva doar problemele urgente (drenaj/abces dentar, extracții, calmante etc).
Poate că ai puroi și de aceea te doare îngrozitor la apă rece. Dacă te duci, te vor putea ajuta, fie îi va da drumul la puroi, fie îți va pune un calmant.
În caz contrar, poți să iei toate medicamentele din lume că peste alte çâteva minute, durerea revine.
Momentan, daca ai in casă, ia un algocalmin si o aspirină tamponată (ambele odată).
Te vei liniști, pentru un timp, dar la dentist tot trebuie sa mergi. Încearcă unde ti-am zis, la Urgență. Ia un taxi și du-te acum.
Sănătate!

| TheGentleman a răspuns (pentru floresdemayo):

Trebuie extirpat nervul în cazul lui. Ieri am trecut prin așa ceva

| floresdemayo a răspuns (pentru TheGentleman):

Trebuie, dar asta inseamna ca-i incepe tratamentul, iar ei se ocupa doar de situatii urgente.
Pana la extirparea nervului, ar putea sa i se dea tratament cu antibiotic.
Chiar si eu am trecut printr-o situatie similară, poate că si multi altii, iar la urgenta doar m-a "înțepat" cu ceva in interior pentru a da drumul puroiului, atâta tot. happy Imi amintesc ca nu mi-a pus nici măcar un medicanent/calmant. Am plecat de acolo tot cu durere, insa m-a asigurat ca durerea va ceda. Și chiar a cedat, in scurt timp.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prin deces scapi cu siguranta. Au mai fost destepti ca tine care au asteptat si au facut frumos septicemie si au dat coltul.

| Donsavas a răspuns:

Du te la o farmacie non stop si cumpara ti lidocaina spray! E un anestezic care amorteste local acolo unde il aplici.

| alina2k18 a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca intr-un orasel mic exista doar o clinica stomatologica asa SCUMPA.
In Bucuresti este maxim 200 lei o extractie normala [ nu masea minte crescuta aiurea ce implica chirurgie ], poate a ta poate fi salvata cu tratament pe canal si plomba.

| Ineys a răspuns:

Te imprumuti la banca, la prieteni, te descurci tu.
"Nu am bani, lasa mai bine mor, sau... intreb pe TPU". Serios? Cred ca problema se extinde catre creier, fara suparare.
Amaneteaza-ti telefonul, calculatoru, vezi tu.
Asa rau am ajuns ca nici sanatatea nu mai e o prioritate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu mai consuma lapte pana rezolvi cu măseaua.Nici dulciuri. Aplica presopunctura la capătul degetului aratator, de fiecare parte a unghiei.Strângeti degetul arătător pe aceiași parte cu durerea.Masează rapid, circular, capătul degetului, timp de aproximativ un minut pentru a calma o durere de dinți.
Extras din cartea Sănătate si vindecare... de Sorin Nicola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la farmacie și cumpăra solpadeine comprimate ( nu efervescente). Ajuta mult în astfel de situații. Pe mine m-a ajutat.

| Speranta12 a răspuns:

Bree, nu-ti dai seama ca daca toatee metodele incercate de tine nu functioneaza, inseamna ca e atat de graav incat trebuie sa mergi neaparat la dentist? Ce, crezi ca ti se va rezolva problema de la sine? Nu. Ti se va agrava.
Solutia? Imprumut. Spune-le la parinti cat de grav e si faceti cumva sa va imprumutati ca sa aveti banii necesari, ca nu merge fara. E grav!

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă ai incercat metodele enumerate mai sus, si nu ai mers, chiar nu mai ai ce face si trebuie sa mergi sa ti rezolve maseaua. Eu te sfătuiesc să nu stai asa, pentru ca daca spui ca te doare in halul asta înseamnă că a ajuns caria la nerv. Dacă nu o tratezi se va extinde mai departe până la os, și după costurile vor fi si mai mari ca sa te faci bine. Gaseste o clinică cu preturi mai decente sau in cel mai rau caz împrumuta bani de la cineva, dar nu mai sta asa. Daca nici lidocaina nu te a ajutat, care este un anestezic local, nicun alt medicament nu o mai poate face. Totusi incearca sa tii strâns intre masele o bucată de vata imbibata in alcool (spirt, vodka, orice ai in casa), iti va amorți locul o perioadă, dar ai grija sa nu înghiți

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă metodele enumerate mai sus nu te au ajutat, inseamna ca e grav. Caria ti a ajuns la nerv si daca nu o tratezi se va extinde până la os, si apoi costurile operației vor fi mult mai mari fata de cat ar fi acum ca sa iti curețe maseaua. Cauta o clinică cu preturi mai decente sau împrumuta bani de la cineva, dar in orice caz nu e ok sa stai asa. Dacă nici lidocaina nu te a ajutat, care este un anestezic local, niciun alt medicament nu o va putea face. Totusi incearca sa tii strâns intre masele o bucată de vata imbibata in alcool (spirt, vodka, orice ai in casa), dar ai grija sa nu înghiți, si pune pe falca gheata, dar nu o pune direct pe piele.

| slayer09 a răspuns:

Cand aveam probleme cu maseaua faceam ceai de ghimbir si tineam ceaiul la masea si ma calmam. Sau mai tineam cuisoare la baza maselei pe gingie. unele le si mestecam si erau de folos. Poate iti e si tie.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Paduden, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| AiviL a răspuns:

Niște capsule de nurofen care se mesteca, am folosit și erau de folos