| HU4L a întrebat:

Am citit un articol despre tipurile somatice. Si am citit ca un ectomorf este intr-un fel ca sa zic asa ca o "scandura" nu are nici un pic de spate in V si de astea, deci eu am un spate V fara sa il fi lucrat vreodata. Asta inseamna ca sunt Mezomorf? FUNDA happy Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu. inseamna ca nu stii sa citesti un articol cum trebuie. ca sa apartii unui tip somatic trebuie sa ai mai multe din particularitatile acelui tip. de ex ectomorfii nu pot pune greutate usor, sunt slabi si lungi, incheieturi subtiri si slabe, sanse mici de a face o masa musculara mare fara mult efort si mancare, etc. pe cand endomorf au strat adipos mare, prind foarte usor in greutate, incheieturi groase de regula puternice, prind foarte usor greutate si o pierd greu, sanse mari sa creasca in masa musculara vizibil, dar greu cu perioada de ardere a grasimilor. si la final mezomorfii sunt intre. alte particularitati ale fiecarui tip somatic nu imi mai trec prin minte (dar tu ai citit un articol si ar trebui sa le stii pe toate). eu de ex pot sa zic ca am cate ceva de la fiecare tip luand-o asa. am incheieturi subtiri, prind repede masa musculara dar greu greutate corporala (7 mese pe zi doar sa ma mentin la 72 kg la 172 inaltime), stratul adipos nu il pot da jos. cate putin din fiecare, per ansablu mezomorf o.O

1 răspuns:
| titza a răspuns:

Da