| Cosy94 a întrebat:

Salut,TPU!Am facut rubeola de 2 zile si as vrea sa va intreb ceva.Ce am voie si ce n-am voie sa fac in timpul acestei boli? Cel mai mult ma framanta urmatoarea chestie: am voie la TV/PC in timpul asta cat stau in casa? Am auzit ca cica nu prea ai voie asa mult...dar nu stiu de ce.Astept si parerea voastra.Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai voie la TV/PC, dar nu excesiv. Adica 30-45 de minute pe zi, ceea ce poate parea putin cand esti bolnav si trebuie sa stai in casa. Insa poti, in timpul ramas, sa citesti, sunt sigura ca ai zeci de carti pe care ai vrea sa le citesti si inca n-ai apucat.

4 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Nu ai voie sa faci baie, poti sa te speli doar sumar, stai la caldura, in rest ai liber de toate. Bucura-te de mini-vacantahee hee
Daca te plictisesti si vrei sa facem schimb de experienta, ma contactezi si ne putem arata unul altuia bubele si urmele ramase.

| Cosy94 explică (pentru Himera):

Aha.am intrebat pentru ca eu am si simtomul acela de dureri oculare cand ii misc in sus si in jos. Mersi de raspuns big grin Pai si daca nu ma scarpin tot imi raman semne? Ca momentan nu simt nevoia...

| Himera a răspuns (pentru Cosy94):

Daca nu te scarpini raman niste pete, dar am inteles ca trec in timp.

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Nu ai voie sa faci baie sub niciun fel.sa stai la caldura sub un cearceaf alb si sa mananci multe muraturi(castraveti, ardei iuti.etc) si sa nu te scarpini pentru.k raman si urme dar trec mai greu si microbul ramane inlauntrul tau si ceilalti se pot infecta[apoi sa te uiti la regulamentul TPU pentru.ca vei fi suspendat]Sper ca te-am ajutat.