| Infoxpert a întrebat:

am inceput acum de vreo jumatate de an s-a ma antrenez acasa. Chiar daca muschii mei erau foarte dezvoltati, aveam multa grasima la abdomen si nu prea aveam partatele.
Acum nu mai am asa de multa grasima, dar nu prea se vad patratelele decat doar daca le incord (adica trebuie sa stau ghemuit cand le incord) laughing
Si ma intreb oare trebuie sa tin un regim sa se duca toata grasimea s-au problema este ca trebuie sa imi mai antrenez abdomenul?
Adica cand il incord se vede destul de clar si chiar iese in afara tare laughing
eu cred ca trebuie sa tin dieta, ma refer la mai multa salata si fara multe prostii.
PS: implinesc 14 ani si as dori raspuns de la un specialist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Trebuie sa mai cresti putin. si da, trebuie sa mai si slabesti 2-3 kilograme, bafta

| Infoxpert explică (pentru AlexDFY):

Eu nu prea vreau sa slabesc, as prefera sa transform grasimea in muschi
ca asa imi pierd din masa musculara

| SiLaS a răspuns:

Abdomenul plat se face din alimentatie buna si cardio, niciodata din prostiile alea de abdomene.Redu carbohidratii treptat din alimentatie, calculeaza cate calorii consumi zilnic si scade cu 300-400 de calorii pana ajungi la un nr normal

| Infoxpert explică (pentru SiLaS):

Eu fac cardio https://www.youtube.com/watch?v=SRB6c1cd_I4 de vreo 4-5-6 ori pe saptamana
la ce carbohidranti te referi
nu la legume, fructe?

| SiLaS a răspuns (pentru Infoxpert):

Sper ca glumesti,legumele si fructele sunt carbohidrati? Eu ma refer la (cartofi,orez,paste,naut,linte, fasole, mazare etc.)Astea drebuie sa le scoti din alimentatie, iar cu antrenamentul ala nu o sa faci nimic cu el, mai bine te duci la sala si faci acolo cardio cat cuprinde

| Infoxpert explică (pentru SiLaS):

Cartofii, orez, linte, fasole, mazare... sunt legume -__-
si cum adica nu fac nimic cu antrenamentul acela, cu antrenamentul acela mi-a aparut patratele pentru prima oara am slabit destul de mult, si are afterburn effect
nu vreau sa ma duc la sala, costa prea mult si eu nu vreau un corp perfect eu doar imi doresc sa am patrale fara a ma incorda
si sunt vegetarian nu consum carne
eu nu am dorit un comentariu la ce exercitii lucrez, am intrebat daca sa slabesc sau sami antrenez muschii sau amandoua ca sa mi se vada patratelele cand nu ma incordez

| Cosmin86 a răspuns (pentru Infoxpert):

Daca sala costa prea mult, CUM iti permiti alimentatia pentru muschi care costa de 7-8 ori mai mult decat sala?

Sa pui muschi adevarati ( nu de copil mic care face flotari ) costa o gramada de bani.

| Infoxpert explică (pentru Cosmin86):

Eu nu iai proteine daca la asta te referi si nici nu o sa iau.
Si da normal ca alimentatia costa mai mult decat mancarea -.-
Dar nu este asa importanta sala decat alimentatie sa stii.
Si chiar nu te inteleg de unde ai luat tu ca fac flotari si daca nu stiai sunt mai multe tipuri de flotari care antreneaza tricepsul, bicepsul, spatele, pieptul
Daca vrei sa zici ca flotarile nu te ajuta esti un fraier mai. Nu-mi pasa cati ani ai nene!
Nu zic ca sala nu ajuta sau cv de genul, dar de ex; tatal meu nu s-a dus la sala si nici steroizi sau proteine sau alte tampenii na luat.
Du-te tu cu sala si alimentatia ta la dreku

| Cosmin86 a răspuns (pentru Infoxpert):

Cum sa nu iei proteine?

proteine = carne, peste, branza, oua, nuci, migdale, linte, mazare.

Ca sa pui muschi MANANCI ( mancare COPIL MIC ce esti, nu suplimente ) cat o familie de 4 persoane.

Serios? Flotari care antreneaza biceps si spate?

bicepsul si spatele se antreneaza la miscari de TRAS ( gen tractiuni ), flotarile sunt miscari de impins.

Daca faci biceps cu flotari esti COMPLET IDIOT.

Copii PAMPALAI si firavi, fac ei spate/biceps cu flotari!

| Ovidiu_Andreii_1993 a răspuns (pentru SiLaS):

Silas eu inteleg ca esti dependent de sala dar mike chang este renumit pentru antrenamentele acasa si trebuie de trei ori pe saptamana
in concluzie nu te mai da mare filozof ca nu esti esti pe dinafara

| SiLaS a răspuns (pentru Ovidiu_Andreii_1993):

Prietene,nu sunt dependent de sala, doar imi place sa fac sport, am ani in domeniu cati ai tu traiti, asa ca te-as ruga sa nu mai comentezi ca te faci de rahat singur.

| Xname a răspuns:

Salut,daca esti dragut, ce antrenament ai facut? Astept mesaj aici sau pe privat..Mersi

| Infoxpert explică (pentru Xname):

Https://www.youtube.com/watch?v=SRB6c1cd_I4
fac de 4-5-6 ori pe zi
dar eu zic ca cel mai bine e de 5´-6 ori pe zi
fac cardio
ti-am scris linkul mai sus
daca esti capabil poti face si de 2 ori cu pauza 2 min-5min

| Infoxpert explică:

In referinta cu muschii ma refer muschii de la brat