| voicustefan21 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. De cateva zile sau sa fie max 1 sapt tot simt ca-mi bolboroseste burta mereu, dar nu rau, si nici cand mi-e foame nu prea mai imi dau seama. Ma si inteapa nitel de tot, poate asta se datoreaza faptului ca umblu in maneca scurta. Imi simt si burta "Umflata" adica e cam tare. Nu stiu de la ce sa fie. Eu ma gandeam ca e gastrita sau alte nebunii. Aveti vreo idee? Sa-mi fi deranjat stomacul cu ceva? Ieri si acum 2 zile am baut jumate de sticla de pere si la fel a doua zi. = 1 sticla intreaga. Mi-a zis doctora ca nu sunt bune astea. De cola si pepsi nu mai amm voie sa ma ating niciodata am facut si perfuzii acasa din cauza lui. Imi era rau 2 sapt intregi. Dulce mananc si eu 1 corn max 2 pe zi. Nu ma pot abtine happy fast-food nu mai am voie. Nici mancaruri de la magazin. Dar eu tot mananc aripioare etc. Ca doar na e mancare. Mi-a zis sa mananc si supe facute in casa, lapte, de toate, dar mai usor cu toate astea din comert. ( si m-ai am o problema) tot la fel prima data cand m-a lu-at. M-a scos noaptea din somn nitel dupa readorm,. Acum de ex m-am trezit la 6 si m-am culcat la 11. Nu inteleg care-I faza, sa fie pe baza de stres? Dar nu simt ca sunt stresat. Inainte cand aveam alta problema din decembrie. Si simt ca sufar de ceva dar nu stiu de ce... Deci simt ca daca beau ceva sau mananc mi-e frica sa nu ma ia ca atunci. Simt ca daca mananc ceva sanatos sau beau, o sa ma fac mai bine. Mi-e frica ce o sa se intampla in viitor ba mai mult, ma gandesc mereu la trecut imi aduc aminte cand eram vesel si nu eram "Bolnav". De acum cateva luni pana acum sunt mereu trist, ba fericit. Simt ca m-am atasat de bunici de mama. De tata nu chiar nu prea sunt atasat de el deloc. Credeti ca un pshiolog ma poate ajuta? Va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ai probleme cu bacteriile bune din burtica. Asi recomanda sa bei kefir (sau chefir) dimineata, la pranz si seara cate un pahar de 200 ml, inainte de mesele principale. Dimineata este indicat sa-l bei pe stomacul gol, cum te-ai trezit, iar cel de seara, inainte de culcare.
Se evita orice bautura carbogazoasa si alcoolica, se evita mancaruri grase sau prajeli, se evita cartofii prajiti si fast foodul.
Trebuie sa-ti repopulezi stomacul cu bacterii bune, sanatoase, iar kefirul este cel mai puternic probiotic natural, de aceea il recoamnd cu mare incredere.
Atentie, este posibil ca primele dati cand bei kefir sa faci scaune moi sau diareice (unii fac, altii nu), nu renunta la kefir, corpul se adapteaza si elimina bacteriile rele, facand loc la cele sanataoase si bune.
Burta umflata si dureroasa este din cauza gazelor produse in exces de bacteriile rele care au suprapopulat intestinele. Nu glumesc, boala se cheama IBS (iritable bowel sindrom = sindromul stomacului iritat) si netratat, duce la boli grave digestive sau chiar mai rau.

| voicustefan21 explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc. dar de faza cu ce simt, ce parere ai? trebuie sa consult un pshiolog? si inca ceva am baut ceai de menta mai ma linisit putin si nu pot lua ceaiuri sau alte medicamente fara stirea mediciul, astept pana ma duc sa-mi fac analizele pana atunci incerc sa evit sucurile

1 răspuns: