| George2000_6958 a întrebat:

Am o intrebare si vreau sa imi raspundeti cu cea mai mare seriozitate.
Ma spal pe dinti in fiecare zi, ori dimineata ori seara, rar ma spal si dimineata si seara dar important e ca ma spal zilnic.
De ceva vreme, mi-au cazut 2 dinti definitivi, la o varsta foarte frageda.Mi-e frica.Ce sa fac? Ce sa le spun la parinti sad? Niste sfaturi ce as putea sa fac? Mi-e teama ca mi se mai mista inca unul...Pana acum mi-au cazut caninul din dreapta sus si cel din stanga jos si se misca cel din dreapta jos crying..Astept sfaturi ..Va doresc mai multa sanatate decat am eu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cati ani ai, George2000_6958? Parintii tai ar trebui sa te duca la stomatolog de 2 ori pe an.

| onasis1961 a răspuns:

Cum să-ţi cadă dinţii fără carie, Sau eşti la vârsta la care se schimbă? Ce să le spui la părinţi, ei nu văd?

| danielaxyz a răspuns:

Ori ai parodontoza(afectiune a gingiei, care slabeste cu timpul dintele), ori ai diabet, eu am un unchi caruia din cauza asta i-au cazut dintii pe rand, cate unu

| LiviuStefan a răspuns:

Pai...Neaparat spune-le parintilor.
Ei te pot duce la dentist sa vada de ce tot iti cad dintii.Pana atunci incearca sa eviti toate porcariile gen sparma-falci, rontaitul bomboanelor a gumei etc.etc.

| dnk10 a răspuns:

Normal ca vorbesti cu parintii mai! In plus, consulta un medic stomatolog URGENT.
Mai mult ca sigur nu e vina ta! Gandeste-te ca acum 100 de ani nu dadea nimeni 2 lei pe igiena dentara, dar pentru aia nu insemna ca de la 20 de ani oamenii ramaneau fara dinti in gura.
Multa sanatate si sarbatori fericite.

| Monster97 a răspuns:

Daca iti ingrijesti dantura suficient de bine nu o sa ai probleme cu alti dinti adica ai si u grija ce mananci ca daca mananci in fiecare zi ciocolata logic ca ti-au cazut si app o sa iti creasca la loc in timp nu te seria

| adekphobay a răspuns:

Nu-i forta prea tare dintii daca sunt "noi veniti" in cavitatea bucala (nu sparge nuci cu dintii sau alte porcarii )
Mananca moale pana cand dintii isi formeaza radacini stabile in gingii.

Nota : Spala-te pe dinti macar de 2 ori pe zi, dar acest proces sa implice actiuni de curatare mai complexe pentru a evita cariile, sau alte probleme ce-ti pot afecta radacina dintilor sau chiar gingia.

Fundita? happy