| Eastwood a întrebat:

Am o mica temere daca ma puteti lamuri sau sfatui.
Si-a "ars" mama un semn din nastere (ca o alunita) in zona umarului, cu tinctura de propolis, ulterior mi-a spus ca i s-a agatat de haina si i-a cazut, problema este ca i s-a facut un nod sub piele, simte o pulsatie din zona aceea, este umflat si doare in jurul acelui loc (i-a curs si putin sange). Stiu ca semnele de mama pot fi cancerigene si-mi cam fac griji, la spital/dermatolog nu poti merge din cauza pandemiei si a starii de urgenta, daca ma puteti ajuta cu un sfat, daca este grav sau nu, ce anume ar putea fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zorn a răspuns:

Sa se duca la urgente neaparat/ sa sune pentru un consult de urgenta ca nu e de gluma cu lucrurile astea. Poate sa fie chiar si o infectie. Alunitele se indeparteaza doar intr-un cabinet dermatologic cu ustensile sterile si dupa ce se ia o proba din ele, nu asa, cu tincturi. Un vecin de al meu a facut acelasi lucru si s-a ales cu o infectie minunata pentru care a trebuit sa ia tratament cel putin doua saptamani.