| YoLoSwaGar a întrebat:

Am o problema, aseara cand stateam in pat am descoperit ca am o unflatura pe cap ( in partea din spate, in dreapta).

Le-am spus alor mei si au zis ca s-ar putea sa fie o bula de grasime, dar nici ei nu stiu sigur.
(Nu m-am lovit niciodata in partea aia a capului).

De durut nu ma doare.

Ce poate fii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Daca e exact la jonctiunea din spate dintre gat si craniu, atunci e unul din ganglionii limfatici de la ceafa. De obicei se inflameaza din cauza unor infectii in zona gatului, dar si din cauza unor boli ale copilariei ca rubeola sau oreion. Chiar daca nu ai alte simptome, trebuie sa mergi la doctorul de familie sa determine cauza exacta.

| YoLoSwaGar explică (pentru Porcusorul):

E la vreo 3 cm distanta de ureche (in spate)

| Porcusorul a răspuns (pentru YoLoSwaGar):

Iti dai seama ca distanta de 3 cm e irelevanta avand in vedere ca nu-ti cunosc dimensiunea craniului. happy Mergi linistit la doctor si vezi care e cauza exacta a inflamatiei.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa te vada neaparat un medic.

| untu a răspuns:

Nu stim pana nu mergi la medicul de familie, sa te vada si vezi ce zice! Ai fost vreodata intepat de o insecta? Nu stiu sigur, ar trebui sa-ti faca ceva o biopsie ca sa va dea un diagnostic corect si precis!

| YoLoSwaGar explică (pentru untu):

Stau la oraș, nu prea sunt insecte să mă înțepe

| dyckă a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa contacteazi medicul de familie.