| Andrey550 a întrebat:

Am o problema de ceva timp, am căzut la fotbal si mi-am luxat glezna, nu am prea băgat în seama, am pus gheata, fașă, crema si a trecut. De atunci a trecut cam 1 an de zile, totul bine si frumos pana azi când la un anumit exercițiu am simțit iarăși o durere la glezna si m-am oprit. Acum, întrebarea mea este cu ce as putea sa tratez? Am înțeles ca sunt medici kiento care fixează glezna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| siwel a răspuns:

Sunt medici.
Conteaza si varsta.
Din experienta.
Mi-am luxat glezna si o prietena asistenta de la ortopedie mi-a spus:
Punem piciorul in ghips o saptamana si problema nu va recidiva sau il lasam liber si regulat luxatia va recidiva?
Binecuvantare peste mine cu prietena, ca daca nu punea problema asa nu i-as fi lasat sa-mi puna piciorul in ghips ever.
Nu stiu ce-ti vor spune medicii, dar daca se ajunge la alternativa imobilizarii, din experienta iti spun: accept-o.
Sanatate!

| Andrey550 explică (pentru siwel):

Mersi mult!

| Andrey550 explică (pentru siwel):

Si cam cât timp ai ținut ghipsul?

| siwel a răspuns (pentru Andrey550):

O săptămână

| lAlexandraaa90 a răspuns:

Bună, prietenul meu si-a luxat glezna în timp ce alergam in parc, nici pana la mașină nu a mai putut merge, am mers la spital si acolo fara investigații au spus ca nu are nimic, dar el nu putea călca. El a apelat la terapia Bowen si acum nu mai are nimic. Multa sanatate!