| SebastianTHC9 a întrebat:

am o problema de ceva timp.In momentul in care simt miros de tigara, am o senzatie ca si cum as avea un fir de par in gat, care persista si iese de obicei cu antibiotic sau de regula medicamente.Problema e ca am observat, cand ma gandesc la acea senzatie parca e mai tare, iar cand uit de ea, dispare.Am fost la medicul de familie care a zis ca am laringita, ma rog.Senzatia dispare dupa tratament mereu, (dar acum nu a trecut, mi-au dat alt anitibiotic), dar cand simt fum de tigara, din nou, pot spune ca am luat medicamente cat o farmacie.Recent am observat ca am o umflatura mica la ceafa, unde se termina parul, nu se vede, se simte, dar se simte greu la palpare, nu e dureroasa sau ceva, o am de ceva timp, dar nu am bagat de seama si cand am observat, am asociat direct cu 'raceala' asta.Ma tem sa nu fie cancer la gat, in ultimele 4 luni merg lunar la medic cu gatul, dar inainte a trecut, acum mai greu, nu cu antibiotic ci cu parasinus, inca mai simt o mica jena. Poate sa fie si anxietate? M-am cam panicat, mai ales ca a trecut mai greu si tot cu gatul am probleme din Ianuarie.Am tot fost pe la medici si mi-au zis ca am faringita/laringita+ca am racit de foarte multe ori anul asta, de peste 6 ori.Pareri? Tin sa mentionez ca am 16 ani si ca nu sunt fumator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Toti avem acea umflatura in ceafa. Sau te referi la un ganglion? E gelatinos? Mobil?

| SebastianTHC9 explică (pentru troleibuz):

Cred ca e ganglion, nu e mobil si nici moale, e tare.