| Cineva14567700 a întrebat:

Salut, TPU, am o problema, de ceva timp mereu seara când ma pun în pat sau chiar și ziua de uneori simt ca ma ciupeste ceva.Dar nu este absolut nimic și îmi apar și niște bubite rosii pe piele de parcă m-ar fi ciupit ceva seara și nu mi-am dat seama, doar ca nu are ce sa fie. Purici nu..Plosnite nu..Am cautat, mi-am schimbat lenjeria de pat..Am făcut tot, zilele care vin va trebui să fac curat, scot lucruri din dormitor etc. Dacă și atunci după o curatenie generala mai am senzatia ca ma ciupeste ceva nu știu ce să fac. Oricum mai ales vara eu am fost mereu sensibila la piele si in general pielea mea este foarte sensibila si ma pot irita de la orice.Dar chiar nu știu ce să fac..Probabil ca am ceva în camera și nu știu eu..Sau sunt foarte alergica. Blânde mi-au apărut în fiecare vara de când ma stiu, dar parca bubele astea nu sunt blande..Nu seamănă cu ce m-am obisnuit eu sa-mi apară! Probabil ca am dobândit vreo alergie de care nu stiu..Va rog sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In perioada călduroasa e bine sa schimbi lenjeria la 2-3 zile, mai ales daca transpiri foarte mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt purici sau plosnite de pat!

| mihai69 a răspuns:

95% ploșnițe.
Am trecut prin asta. Nu le vezi, dar sunt acolo. Ascunse prin crăpăturile mobilei, parchetului. Foarte greu de nimicit. Succes!

| StoicAnalysis a răspuns:

Plosnite. Ele ies la miezul noptii sau dimineata devreme pe la 5-6. Apoi ele se ascund in toate crapaturile casei/camerei unde dormi. E extraordinar de costisitor sa scapi de ele...
Iti trebuie aparat cu aburi sub presiune pentru a le omori, si sa dai cu otrava speciala pentru ele in toata casa. Nici nu mai spun de spalatul tuturor prosoapelor si lenjeriilor la temperaturi de peste 50 de grade celsius.

| melimili a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Spalatul la temperaturi de peste 50 de grade celsius?
Dar tu la cat speli normal? La 20 de grade?
Spalatul se face cu apa fierbinte. Mai ales cand e vorba de lenjerie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru melimili):

Inseamna ca nu stii sa speli rufe. Nu toate se spala la temperaturi ridicate. Intr-adevar lenjeriile se spala la temperaturi ridicate de obicei, pentru sterilizare. Insa daca bagi la spalat materiale pretentioase, cum ar fi lana, haine ce sunt inchise la culoare, si alte rufe ce precizeaza pe eticheta sa nu speli la aceste temperaturi, la temperaturi ridicate, strici si decolorezi efectiv rufele. Orice om, mai ales femeile stiu treaba asta.

| Smmo a răspuns:

Buna, ca e alergie, ca sunt ciupituri, daca nu le dai de cap, mergi la un medic dermatolog. Ar trebui sa le poata identifica.
Mai poti incerca si cu sprayuri anti-insecte si creme de dat pe piele. Poti incerca intai produsul pe o zona mica, sa nu ai vreo alergie de la el, sau cu sprayul sa dai pe asternut inainte sa te culci - nu uita sa aerisesti apoi.
https://www.emag.ro/search/off!+spray+anti+tantari

| SuperCoolDude a răspuns:

Ai plosnite.

| melimili a răspuns:

Bubitele alea nu apar din senin. Ai insecte. Nu vezi tu puricii, poate nici plosnitele. Dar sunt acolo.
Curatenie "la sange". Fiert si deparazitat tot.

| Cineva14567700 explică:

Pur și simpli am aceste senzații pe piele de parcă m ar fi ciupit ceva, dar nu este absolut nimic ce ar putea să mă ciupească! Probabil ca creierul meu a rămas cu impresia ca am ceva prin camera si ca acel ceva ma ciupeste cand in realitate nu e nimic, și corpul a rămas cu aceasta "Sezantie" va rog ajutor!

| Cineva14567700 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri dar nu mai am nimic acum! happy, nu era absolut nimic, după ceva timp cam 2-3 săptămâni s-a dus toată senzația aia, dar și bubele, am specificat ca eram oricum destul de sensibila în general in anotimpul cald asa ca ar fi putut fi pur și simplu o senzație, în prezent sunt bine și nu mai am nimic happy