| anonim_4396 a întrebat:

Am o "problema" de sanatate...defapt nu e tocmai problema...de ceva timp am la degetele de la picioare(cele mari)in colturi,la picioru drept in dreapta si la stangu in stanga un fel de rani,nu sunt tocmai rani,ma dor cateodata,imi si curge sange(mai mult de la dreptu) am fost la tenis(de picior) si am venit acasa cu soseta plina de sange la deget,nu stiu ce ar putea fi a trecut ceva timp,e parca despicat si se vede un pic carnea(dar nu exagerat de mult) m-am dat cu apa oxigenata sa curat si dupa cu un praf pentru degete si cel mai bun rezultat,s-a facut o zcaiba mai mare,pe care o rupeam, sau daca nu o rupeam cand mergeam in papuci transpirand se uda si se rupee singura ce credeti ca ar fi? Ce as putea face intai acasa sa vad daca trece si apoi sa consult un medic apropo sunt baiat!
FUNDA FUNDA FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InvertedDeformity a răspuns:

In primul rand ar fi bine sa te scutesti de la tenis 1-2 saptamani. Daca rana este curatata si uscate(sangele este coagulat si s-a facut coaja), poti aplica unguentele cu antibiotic care ajuta la vindecare prin mentinerea ranii curata si hidratata si preintampina infectia. Un bandaj simplu nu poate face o perioada indelungata de timp acest lucru. Daca leziunea are copci, medicul va specifica pacientului daca este sau nu cazul sa se foloseasca unguent cu antibiotic. Cele mai multe dintre taieturile si zgarieturile minore se vor vindeca fara unguent cu antibiotic, dar acesta ar putea fi util pentru cresterea vitezei de vindecare si reducerea sanselor de formare a cicatricilor.

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Dar nu e vina tenisului, ca n-am mai pus picioul pe o minge de ani buni(nu-s microbist, sunt bata la football) azi am jucat putin...si-mi curge sange si cand nu lovesc, bine mai putin, o pata acolo... unguentele cu antibiotic se elibereaza fara reteta de aia? SI cu ce m-as putea da acum, cand nu am de ala?

| InvertedDeformity a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai unguente sau antibiotice il poti bandaja.Incearca sa nu rupi coaja. Unguentele si antibioticele pentru astfel de situatii se elibereaza fara reteta daca nu ma insel.

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Da,dar daca ma spal se duce coaja singura..asta ar insemna sa fac baie bandajat nu? Si sa nu mai pun apa oxigenata sa se duca coaja, nu?

| InvertedDeformity a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se duce coaja, singerezi in continuare?

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Daca se duce fortat(adica o rup eu) da.dar nu tot timpul uneori ramane carnea si putin sange, alteori curge de parca e inundatie, cel mai des curge daca fortez eu lovind sau tragand...si daca fac baie sau dau cu apa oxigenata sa zicem ca se "dizolva" si nu curge nimic, apoi dau cu prafu ala Banecocim.

| InvertedDeformity a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, daca se inchide rana si nu mai curge sange nu este nici o problema.

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Si dupa (sa zicem ca am facut baie) pun prafu si pansamentu, nu?

| InvertedDeformity a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca rana este inchisa si nu mai se vede carnea de sub piele nu mai pui nimic.In cazul in care nu este inchisa complet adaugi praful si pansamentul pana se inchide complet.

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Este deschisa,mai inainte am dat cu apa oxigenata,am pus praf si am pus pansament,la stang s-a inchis putin,aproape e inchisa complet, la drept e mai mare ca am dat cu spitu si m-am lovit...dar tin pansamentu si poate imi trece, si nu mai dau cu praf, pun numa pansament, nu?

| InvertedDeformity a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu este o rana mare nu iti recomand sa mai folosesti Banecocin.Doar pansament pana ce se inchide.

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Bun multumes de sfaturi, funda!

| anonim_4396 explică (pentru InvertedDeformity):

Ce fel de unguent pot sa iau, tip antibiotic pentru ce ai spus tu sus, adica un nume as vrea.big grin