| anonim_4396 a întrebat:

am o problema:luni am fost la vie la prașit(ca la țarălaughing normal m-au pișcat țințarii(mai mult pe picioare)deodata ma mînca doar acolo unde aveam bubițele celea de la țințar dar acum ma manînca tot picioru, si m-am ales și cu niște bubițe mici(parca ar fi alergie)plus la asta am puține si pe miini chiar ma maninca si fața si urechile la exteriorlaughing). Ideea e ca nu stiu ma maninca din cauza bubuțelor, sau bubițele au aparut din cauza scarpinatului sau e altceva(alergie poate). Febra, dureri de cap n-am...doar cit bubitele acestea...si imi pare ca si fata e umflata un pic.mai mult intr-o partelaughing). Aveti idee ce pote fi? numai fara mistouri(K)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

Fara misto iti spun ca tocmai a fost depistat primul caz de West Nile de la tantari. O femeie a patit-o destul de urat. Zona in care s-a semnalat: Galati.

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Maspa.Dar nu stiu.In conditiile in care crezi ca te-ai scartinat foarte rau, normal ca da de bubite.Dai de sange daca te scarpini.Incearca daca te mai mananca sa iti cumperi de la farmacie Alcol mentolat si iti dai cu el pe ciupituri ca sa nu te mai manance.Cred ca bubitele s-au facut din cauza scarpinatului nu de la o alergie.Depinde.Bubitele s-au facut in aceleasi locuri unde te-ai scarpinat,unde te-au ciupit? Dupa mine nu cred ca e alergie,pentru ca si eu ma scarpin si ramane ca un fel de bubite.Dar spre binele tau ar fi sa nu te mai scarpini,si sa iti dai cu spirt ca sa se dezinfecteze si cu alcol mentolat sa nu te mai manance.Te sfatuiesc ca daca vrei, sa te duci la un control sa vezi daca e ceva mai mult, ca sa nu mai ai aceasta grija.Nu te mai scarpina, da-ti cu ceva sa nu te mai manance, pentru ca daca te scarpini si se fac bubite are sa iti ramana semne. Apropo,"brandiburu" ai cam exagerat.Sa fim seriosi. Fata aceasta a pus o intrebare sa fie lamurita, nu speriata.Ai cam exagerat, cred eu.Toti va asteptati sa primiti fundite dar nu va ganditi daca meritati. Oricum "NuTzAツ", sper sa iti treaca acele bubite.Te pup!

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Naspa*

| xLovLySmiLe a răspuns:

Eu cred ca este o alergie sau ceva de genul asta du-te la medic el iti va spune sigur ce ai pote iti face si niste analize