| Crisologo a întrebat:

am sa va adresez o intrebare, am un fel de tic si imi incordez mai mereu gatul,de multe ori involuntar.iar uneori o fac fiindca simt un disconfort in zona claviculei, si nu numai,uneori am senzatia ca nu suport hainele pe mine, tin sa precisez ca am avut mult timp mana in ghips acum cativa ani iar esarfa cu care sustineam ghipsul ma deranja foarte tare, nu stiu exact cand a aparut treaba asta dar oricum cam de atunci am ticul si nu am scapat de el ..As vrea sa va intreb de la ce se intampla asa? Si din ce cauza mai mereu simt un disconfort din cauza hainelor, dar si cand stau la bustul gol am senzatia ca ma deranjeaza ceva in zona gatului?! Nu am mereu peoblema asta, dar oricum se manifesta des. Multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Daca simti discomfort in zona gatului poate ar trebui sa nu-l mai decorezi, ca poate te mananca pielea de la colierele, esarfele, fularele sau alte chestii pe care ti le pui la gat ca sa-l decorezi, deci de-aia simti discomfort la gat, ca te mananca pielea de la ele.Sau poate nu e vorba de asta, poate pur si simplu gatul tau a facut un efort ca sa sustina greutatea mainii si te doare un pic ceafa, poate te dor un pic si umerii de la asta.In acest caz de ce nu incerci sa-ti faci un masaj la ceafa si umeri zilnic, sau sa rogi pe cineva sa-ti faca masaj zilnic acolo unde te doare?

| Crisologo explică (pentru FoundYouLover):

Nu port nimic la gat iar mana am avut o rupta acum 5 ani, simt ca am un tic nervos, si 1data cu ticul incepe si disconfortul si o stare de nervi ..ca atunci cand vara nu suporti hainele pe tine

| D3I3 a răspuns:

Fix aceiasi problema! Ma dureau muschii.