| SmEu a întrebat:

am si eu o intrebare si rog raspuns de la cei care chiar stiu despre ce vorbescbig grineci m-am luat de sala de ceva timp dupa ce am slabit cam 30 de kg pentru ca era foarte gras.As vrea sa iau proteine pentru a creste musculatura mai repede dar nu sa mai pun grasime, am inteles ca sunt tot felul de proteine ca suplimente ma refer cu putini carbohidrati si care ard si grasimile nu stiu sigur daca e corect ce am auzit de aia as dori sa ma lamuriti cei care stiti despre ce este vorba, dau funda mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Deci ca sa intelegi :

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

suplimente cu proteine = mancare concentrata ( eventual cu alte chestii adaugate, gen vitamine, enzime, glutamina, etc. ).

Tu vrei un concentrat proteic, fara carbohidrati si altele.

Recomand whey gold de la optimum nutrition sau WPC-80. WPC spre ex. e natural 100 %, nu are nici macar indulcitori.

Dar pe langa astea, sper ca ai 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa, altfel sunt degeaba.

| SmEu explică (pentru Cosmin86):

Auzi dar ce parere ai despre firma Dymatize? iso 100 sau ceva de genu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SmEu):

Dymatize e o firma de top happy

Iar produsul ISO e unul din cele mai bune ale lor, inseamna izolat proteic ( net superior concentratului proteic ).

Singurul supliment proteic mai bun decat izolatul este hidroizolatul, dar costa prea mult ca sa se merite happy

Cu un izolat de la dymatize + dextroza ( proteina nu se ia singura, ca o sa fie irosita ) faci treaba. Se ia imediat dupa antrenament, sau dimineata/intre mese in zilele fara antrenament.

| SmEu explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru lamurire cat despre comurile contra proteinelor le respect dar intai sa se comenteze asa despre ele sa faca diferenta intre eticheta de la proteine si eticheta de la coca cola si sa analizam carei mai sanatos

| Alinaka a răspuns (pentru SmEu):

Dymatize Iso 100 este un izolat pur din proteine ​​din zer, vezi produsul aici http://goo.gl/34oBHj, ofera o regenerare post antrenament foarte buna.

15 răspunsuri:
| Weider a răspuns:

Suplimentele sunt o porcarie totala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Poti argumenta stiintific ce aberezi?

Sau esti doar un copil mic, care n-a citit o carte de nutritie in viata lui si vorbeste ca prostu?

copii mici si batuti in cap

| Alinaka a răspuns:

Iso 100 de la Dymatize este de 10 ani top 1 cel mai bun izolat proteic, vezi aici https://www.kiwigym.ro/concentrate-proteice/dymatize-iso-100-2-2-kg KiwiGym este site-ul cu cea mai diversificata gama de produse.

| Parazitu1990 a răspuns:

Vrei un raspuns, legat de proteine? Uite un mic exemplu:Cand mergi la magzin, vezi pe raft salata frumoasa proaspata, si cand ajungi cu ea acasa, toata se floscaieste.asa se intampla si cu corpul uman de la proteine. Sfatul meu? TOTUL PE CALE NATURALA. Flotari, abdomene..etc.Faci niste bicepsi frumosi.Normal ca trebuie depus ceva efort, dar dupa cum stim cu totii, orice munca are si o rasplata.Succes!

| Weider a răspuns (pentru Parazitu1990):

Nu pot vota inca, asa ca comentez: "Inteligent".

| Cosmin86 a răspuns (pentru Parazitu1990):

Esti complet pe langa

proteine = mancare ( carne, peste, branza, oua, lactate ).
suplimente = mancare concentrata

Bicepsi cu flotari si abdomene?

N-ai nicio treaba cu sportul, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Alt copil mic laughing
Mai documenteaza-te frate inainte sa ABEREZI despre proteine.

Daca tu consumi ZILNIC proteine ( ca mananci si se gasesc in mancare ), atunci DE CE nu te "fleoscaiesti"?

NU VREI PROTEINE? Foarte bine, BEA DOAR APA toata ziua, NU MANCA.

Copii mici paraleli cu nutritia

| Cosmin86 a răspuns (pentru Parazitu1990):

Hai mah copil mic, care n-a citit o carte de nutritie in viata lui, explica-ne si noua DE CE sa nu consumam proteine, daca TU CONSUMI ( ca mananci, nu? nu stai toata ziua nemancat, iar proteinele se gasesc IN MANCARE ).

Copii mici si firavi, vor sa fie naturali fara mancare, bea mah doar apa toata ziua laughing

| eXit96 a răspuns:

Intreaba la Sala de Creatina

| Micka a răspuns:

Mai bine iti muncesti tu musculatura decat sa iei suplimente si sa dai in alte boli(Doamne Fereste-cunosc cazuri) sau peste ceva timp de la ''tratamentul'' cu suplimente sa ti se atrofieze muschii. Crede-ma o sa plangi in pumni daca faci asa ceva

| Weider a răspuns (pentru Micka):

Nu pot vota, asa ca comentez: "Inteligent"