| bLacKo97 a întrebat:

De curând m-am apucat de sala ( mai exact de 2 luni ) și nu sunt foarte mulțumit de rezultatele pe care le-am obținut. Rezultatele se văd dar nu sunt vizibile. Am luat 1 luna și ceva proteine gfx-8. Sincer nu știu dacă au fost bune de ceva și nici nu le-am combinat cu alte suplimente. Întrebarea mea este: Ce suplimente sa iau pentru rezultate mai bune și sa mă și îngraș ( pentru vârsta, înălțimea și greutatea pe care le am sunt foarte slab ). As încerca să iau creatina pentru ca am auzit ca retine apa și asta ar însemna că mușchii ar fii mai vizibili, mai ales la brațe unde le lucrez de 2 ori pe saptamână pentru ca vreau sa fie cat mai repede vizibile. Deci ce suplimente ar trebui sa încerc ca să pun mușchi și grăsime pe mine ( poate sa fie mai multa grăsime nu contează pentru ca nu îmi place deloc ca sunt slab ). Mănânc destul de mult dar vreau sa iau și niște suplimente care mă ajuta sa iau mai repede în greutate. Spuneți niște combinații de suplimente în care pot pune greutate (și grăsime nu conteaza ).

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Participanții au fost împărțiți în 2 grupe: unii au primit concentrat proteic din zer 0, 3 g/kg corp, iar alții un placebo – maltodextrină din porumb, 0, 2 g/kg corp, pe durata antrenamentelor de forță, care au constat din 9 exerciții pentru tot
corpul, 3 serii a câte 6-10 repetări, 4 zile pe săptămână, 8 săptămâni. Concentratul de proteine sau malodextrina au fost dizolvate în 600 ml apă și au fost administrate jumătate înainte de antrenament și jumătate imediat după.

Înainte și după acest studiu a fost determinată compoziția corporală (în mod particular cantitatea de țesut muscular, prin absorbțiometrie duală cu raze X), au fost măsurate dimensiunile mușchilor prin ecomiografie (flexorii și extensorii cotului și genunchiului, dorsiflexorii și flexorii plantei, la nivelul glaznei), precum și forța musculară (repetarea maximală la împins de la piept).

Rezultatele acestei perioade de 8 săptămâni au arătat o creștere semnificativă a masei musculare (extensorii genunchiului au crescut cu 0, 6 cm, flexorii cu 0, 4 cm, flexorii plantari cu 0, 6 cm) și a forței (10-15 kg la repetarea maximală).
Sigur, era de așteptat un asemenea rezultat, însă partea importantă a acestui studiu este faptul că nu a evidențiat nicio diferență între cele două grupuri. Cu alte cuvinte, atât cei care au luat concentrat proteic, cât și cei care au primit placebo, au obținut aceeași creștere.

Ce ne spune acest studiu? În niciun caz că tinerii sportivi nu ar trebui să folosească suplimente nutritive, ci doar că trebuie să aștepte momentul potrivit. Nu are sens să te repezi de la bun început cu toată "artileria grea" (proteine, creatină etc), ci trebuie să te dezvolți natural și să intervii în momentul în care evoluția începe să stagneze.

Read more: http://nutritionist.info.ro/......eficiente/

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suplimentele nu sunt sintetizate de organism dai bani aiurea, 90% din muschi e apa,bea multa apa,si munceste la sala nu sta,tot mai mult pana la epuizare,logic daca stai nu o sa faci muschi,nu are importanta cat te odihnesti,zilnic tot corpul, muschi nu mor daca le antenezi zilnic din contra se adapteaza si nu fa cu acelasi greutati, oamenii de stiinta recomana max interval circuit adica exemplu
o serie greutate mica
o serie greutate normala
o serie greutate maxima
tu daca isi obisnuiesti muschi cu acelasi greutate nu poti creste, fa si cardio ca e foarte bun, o dieta bogata in high carb este solutia, manca multe proteine din alimentatie si nu manca putin

| lovee2015 a răspuns:

Bine ca rezultatele se vad dar nu sunt vizibile laughing

| andrei12332123321 a răspuns:

Salut,pentru un incepator gfx-8 e tot ce poti lua mai bun pe post de supliment, dar nu trebuie sa iti neglijezi alimentatia pentru a lua in masa iti trebuie 5-6 mese pe zi bogate in carbohidrati si proteine pe langa gustari
creatina este dupa parerea mea inutila daca tu cauti si forta, nu doar muschi umflati, iar daca vei continua sa lucrezi bratele de 2 ori pe saptamana nu vei avea mari rezultate deoarece muschi cresc in repaus, iar daca lucrezi de 2 ori pe saptamana bratele, nu faci altceva decat sa iti suprasoliciti muschiul fara sa se poata reface

| LimonadaBaa a răspuns (pentru andrei12332123321):

Muschiul se lucreaza de 2ori maxim pe saptamana.Nu vad vreo problema sa-si lucreze bratele de doua ori pe saptamana.

| andrei12332123321 a răspuns (pentru LimonadaBaa):

El cel mai probabil merge 5 zile pe saptamana si 2 de repaus, iar muschiul se reface in 48-96 ore, iar dupa urmeaza cresterea in sine

| LimonadaBaa a răspuns (pentru andrei12332123321):

Pai daca merge 5zile/saptamana poate sa faca brate luni, apoi vineri.

| andrei12332123321 a răspuns (pentru LimonadaBaa):

Daca ar face brate luni si vineri ar creste foarte infim deoarece muschiul are nevoie de 3-5 zile pentru a creste, daca esti in cunostinta de cauza dai un sfat mai bun, eu am facut sala timp de 3 ani si cred ca stiu despre ce vorbesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LimonadaBaa):

Si afecteaza celelalte grupe la care participa bratele ( piept, spate, umeri ).

E o prostie sa faci brate de 2 ori / saptamana.

| bLacKo97 explică:

Nu le suprasolicit pentru ca primul antrenament de brațe este unul scurt pe care îl fac în prima zi de săptămâna cu piept-ul, iar al doilea antrenament de brațe îl fac peste 3 zile. Ce alte suplimente îmi recomandați sa iau? Ce combinații îmi recomandați ca sa pun bine în greutate? Vreau sa iau niște suplimente de calitate.

| andrei12332123321 a răspuns (pentru bLacKo97):

Daca vrei neaparat sa cresti "rapid" poti incerca: http://www.power-tech.ro/shop/suplimente-nutritive/adrenotech/,este pe baza de creatina