| barbux a întrebat:

Am si eu o intrebare! Stie cineva daca Hepatita se transmite la alte persoane? adica prietena mea...este la inceput si nu stiu daca sa o sarut sau nu. Mi-e frica sa nu iau si eu! Se poate lua prin saliva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Depinde ce hepatita are. Hepatita A se poate lua prin saliva si alimente nespalate, iar B si C se ia prin sange sau secretii. Cel mai bine il intrebi pe doctorul ei

| miki_4604 a răspuns:

Cel mai bun sfat al meu, este sa trateze aceasta boala sa-si faca analizele si dupa aceea poti sa o saruti.Tratamentul este comps din:chitosan, cordiceps, ceai antilipemic. Urmat tratamentul 3 luni de zile cel putin, produsele sunt naturiste cu efect garantat, multa sanatate prieteni tale.Produsele le poti gasi pe www.tiens-romnai.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hepatita se transmite prin 50 de litri de saliva sau prin intepaturi cu acelasi ac.Din ce stiu eu,Hepatita A este luata din alimentatie,iar B si C se iau prin sange, saliva, sex neprotejat

| Johnny1995 a răspuns:

Poi sunt mai multe tipuri de hepatita si da unele se pot lua si prin asa ceva depinde de care are hepatita A,B,C,D, E, G.Din cate stiu eu hepatita B se transmite prin saliva:*

| barbux explică:

Multumesc!

| deeadulcik30 a răspuns:

Hepatita se poate transmite prin sange, folosirea aceleiasi periute de dinti, aceleiasi forfecute de unghii sau penseta de sprancene pot duce la infectarea cu virusul pentru ca ambele obiecte pot cauza sangerarea. ...cred ca prin folosirea aceleiasi periute de dinti se refera si la saliva (dar cel mai bine e sa consulti un medic).