| Cosminfocsa1998 a întrebat:

Am si eu o problema. Aseara m-am fript cu niste ulei din tigaie și mi-a iesit o besica mare. Ce ar trebui sa fac? Sa o sparg sau sa dau cu ceva? Si daca da cu ce? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pentru arsuri poti folosi creme de la farmacie: Cicaplast sau poti folosi si Cicatridina (este si spray). Amandoua sunt foarte bune si ti le recomand.

Succes!

| WaterDrop a răspuns:

Trebuia sa pui rapid sare pe ea atunci cand s-a intamplat.Acum nu`i mai faci nimic, ci doar astepti sa se duca de la sine.Nu o sparge, pentru ca expui tesutul lezat de sub ea si poti face o infectie.

| Anamaria9916 a răspuns:

Nu. Nu o sparge! Trebuia să pui apă rece chiar atunci. Sunt la farmacie tot felul de creme sau șpreiuri pentru arsuri. Nu costă mult.

| Cosminfocsa1998 explică:

Mulțumesc mult pentru răspunsuri.

| MirelaTeodora78 a răspuns:

Nu o sparge sub nicio forma, o sa te usture ingrozitor. Mergi la farmacie si cere spray pentru arsuri (in jur de 20 de lei) si da pe acea zona.

| AndradaVadineanu a răspuns:

A trecut ceva timp de la arsura deci daca pui zahar sau sare nu prea cred ca o sa mearga, eu cand m-am fript m-am dat cu o crema apoi am asteptat. si afacut efectul in 2 zile a trecut