| cosminutu a întrebat:

Am si eu o problema cu doua masele.
De aproximativ 3 zile aceeasi masea (de pe parti diferite) a inceput sa se albeasca (spre transparent), a devenit putin gri(nu stiu sa explic).
Am cate o data si o durere usoara.
Am inteles ca poate fi o carie transparenta.
La medicul dentist am programare de abea pe data de 9 Iulie 2012.
Daca vreun medic dentist citeste intrebarea ma poate contacta.
Poate fi carie transparenta?
Parintii mi-au spus ca poate am luat curent (dar sa devina alb-transparente maselele?)
Ciudat ca aceeasi masea de pe partea dreapta cat si de pe partea stanga au acewasta culoare(si ma dor).
Este posibil sa cada? Am schimbat dintii "de lapte"
Astept urgent raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| megamix112 a răspuns:

Ti se duce smaltul de pe masele.Smaltul iti protejeaza dintii si daca se duce devine transparenta maseaua.Nu mai manca dulciuri si spala-te mai des pe dinti.

| cosminutu explică (pentru megamix112):

Multumesc,chiar m-a ajutat!
Carie poate sa fie?
Durerea este normala?
O sa trebuiasca scoase? (o sa cada sau nu e nevoie?)
Vreun cabinet dentar non-stop am sanse sa gasesc?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat