| Alina948475 a întrebat:

Am o carie la o masea si mai am 2 masele care au o culoare foarte galbena...In ultimele zile mau durut foarte tare. Daca ma duc la dentist ce imi poate face? Fara injectie pot sa le plombez?

Răspuns Câştigător
| ACboxeur a răspuns:

Mergi la dentist! Acolo rogi medicul sa iti faca o anestezie sa nu simti nici cel mai mic discomfort. Maseau care spui tu ca este galbena are "tartru" si o sa ti-o curete si va fi din nou alba ca la inceput (nu o sa te doara absolut deloc). Caria pe care o ai, medicul o va elimina si iti v-a pune un pansament si peste cateva zile vei merge sa iti puna plomba. ASA O SA SCAPI DE DURERE! (sper ca te-am ajutat)

2 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Depinde cat de avansata este caria, poate sa iti lucreze si fara anestezie. Oricum ar fi, trebuie sa mergi la dentist, pentru ca daca stai asa o sa se infecteze, o sa te umfli si o sa fie si mai rau, posibil sa ajungi la extractie, care chiar nu se poate fara injectie.
Succes!

| Georay a răspuns:

Daca sunt foarte galbene si te dor, din pacate trebuie scoase cu tot cu nerv.In cazul in care sunt de lapte, doar trebuie scoase.