| capsunicamar a întrebat:

Am si eu o problema de fete. Am 14 ani. Sunt in ziua 26 si ieri (in ziua 25) am avut niste secretii rozalii. am crezut ca e inceputul menstruatiei dar s-au oprit. Astaziam avut secreti galbui/maronii... ce poate fi?
Precizez ca de cateva zile am discomfort cand urinez.
Sper ca ma puteti ajuta, sunt tare ingrijorata!

Dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| m00n a răspuns:

Infectie urinara cauzata de o infectie vaginala preexistenta, 99%sigr zic eu. Daca mai ai simptome precum senzatie iminenta de a urina fara sa urinezi cu adevarat(tenesme vezicale),durere labiala, mancarime(prurit), inflamatie, roseata atunci e cazul sa treci pe antibiotice. Daca nu, doar ai racit si e o inflamatie undeva la un nivel superior si ar trebui sa treaca cu bai fierbinti.Cat despre secretie,cea rozalie era semnalul ca ai o sangerare minora, iar cea maronie e semnul ca acea sangerare minora a continuat si sangele s-a "dezintegrat"(ca sa fiu putin neacademica).O sa-ti vina, relax, si cred ca o sa te tina si mai mult si o sa doara, clar

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Posibil o raceala sau infectie urinara, sangerare intre menstruatii.
Iti recomand o consultatie la medic.
Te pup!

| capsunicamar explică (pentru anonim_4396):

Da, asa a si fost pana la urma, multumesc mult!big grin

| Cristina27061999 a răspuns:

Ai racit la burta cam asta ar fi termenul
ai o infectie urinara
mergi la medicul de familie si intreaba ce poti face

| Sfeclă a răspuns:

Nu trebuie sa fi ingrijorata, asta se mai intampla deoarece. nu stiu care ar fi termenul potrivit de exprimare, in interior vaginul tau se curata, sa spun asa, iar asta e ceva normal.
Totusi daca aceste secretii continua, mai mult de o saptamana ar trebui sa-i spui mamei tale, dar sunt sigura ca nu e motiv de ingrijorare deoarece cum ti-am precizat, ascesta e doar o "etapa".
Sper ca raspunsul meu sa te ajute, putin. ^^

| capsunicamar explică (pentru Sfeclă):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat, acestea s-au oprit iar menstruatia mi-a venit mai tarziu in mod normalhappy merci ^^