| anonim_4396 a întrebat:

Am tinut o dieta cam 5 luni de zile pentru ca a trebuit sa slabesc ceva... si in aceasta perioada am slabit cam 40 de kg, adica de la 120 kg la 83-84 in tot acest timp, problema este ca am observat ca-mi pica fire de par din cap si parul meu s-a cam rarit, o fi de la dieta? Am mancat urmatoarele: de dimineata la ora 06:00 am baut apa calduta cu lamaie, dupa 30 de minute am mancat un iaurt cu fulgi de ovaz si o lingurita de miere intr-un iaurt normal din acela danone sau alte marci, la ora 10:00 mancam migdale, cam 7-8 nu mai multe, pe la 12:00 mancam doar piept de pui sau somon afumat, depinde ce-mi permiteam, pe la 15:00 mananc intotdeauna un mar, iar la 18:00 mancam iar somon afumat sau piept de pui la gratar, iar seara dupa ce veneam de la sala pe la 21:30 mancam o grefa. Acest regim il tin si acum, dar problema este ca o sa chelesc daca-l mai tin mult timp sau ce se va intampla? Aceasta dieta am tinut-o de cand m-am apucat de sala pana acum, nu am schimbat nimic la ea, fac sala de la 20:00 pana la 21:00 numai cardio si din acest motiv am dat jos o gramada de kilograme, insa probabil, corpul meu sufera schimbari si din aceasta cauza sa am caderea asta de par? Voi ce spuneti, astept raspunsuri serioase, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| InVisible99 a răspuns:

Nu stiu daca dieta este problema principala, desi mi se pare cam saraca pe alocuri si ar trebui mai diversificat, insa cu siguranta corpul tau a fost solicitat la un soc, incearca sa faci un set de analize indiferent ca iti pica parul sau nu, repet 40kg cu siguranta a lasat ceva urme in organismul tau. Si intotdeauna frumusetea exterioara a tinut de sanatate. Bineinteles pot fi si alti factori care au dus la caderea parului, cel mai comun zilelor noastre e stresul.

| Andrei007007 a răspuns (pentru InVisible99):

Da, pai de un an de zile m-am angajat ca programator, nu sunt stresat sau cel putin asa cred. programul e destul de flexibil, 08:00 - 17:00 dar poate cine stie, m-am invatat cu stresul si nu-mi dau seama daca sunt stresat sau nu.

| InVisible99 a răspuns (pentru Andrei007007):

Stres este in orice insa in capacitati variate, si faptul ca ai de facut un task cu deadline e un mic stres tongue dar cum am scris si mai sus factorii pot varia, alimentatie, stres, stil de viata, gena, varsta, factori externi etc.

| Andrei007007 a răspuns (pentru InVisible99):

Problema este ca nu prea ma distrez. vin acasa pe la 18:00, stau in pat o ora, dupa care ma duc la sala cam o ora si jumatate, vin pe la 21:00, fac un dus, manananc grefa si ma bag la somn. Si fac asta pana vineri, sambata si duminica stau in casa si nu prea fac mai nimic, ori ma uit la un film, ori ma joc etc.

| Andrei007007 a răspuns (pentru InVisible99):

De la gena nu are cum sa fie, nu am avut pe nimeni cu chelie in familie, de la stres e posibil, stil de viata tocmai ce ti l-am spus, munca munca si iar munca, varsta 23 de ani fara prietena laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei007007):

Fa-ti o iubita.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori ai testosteronul foarte marit, ori de la stres naibii stie...mi greu sa cred ca de la dieta poti ramane chel laughing altii sunt anorexici si nu au probleme de genu.