| bvkeny a întrebat:

As dori sa slabesc, si as face un experiment.
Daca mananc de 2 ori mai putin,gen eu mananc putin cam mult, se va vedea rezultatul? Adica voi putea slabi?
Vreau sa fac asta timp de o luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mananci de 2 ori mai putin, te vei ingrasa de 2 ori mai incet.
Pentru slabire trebuie si sa te misti mult (fugi zilnic minim 5km).

| RAY a răspuns:

Un experiment vine cam asa,trebuie sa faci acelasi activitate indentica in fiecare zi, sa manci indentic la fel in fiecare zi, sa nu ai vreo boala, sa poti replica testul tau pe alti subiecti etc
deci incepe experimentul, dar sa stii ca rata metabolica se va duce in jos cand slabim deci te vei ingrasa dupa experiment, o luna apoi pui intr o saptamana totul inapoi, trebuie sa urmezi un stil de viata sanatos, o dieta cu multe proteine asta e solutia

| Sunshine123 a răspuns:

Eu sunt la cura cu pufuleti si apa. Si am observat ca pielea mea e mai ferma intr-un fel, in fine au trecut doar 2 saptamani dar dupa 2 luni sigur o sa inceapa sa se vada rezultate. Eu zic sa incerci cura asta. La scoala mananci 2 pungi de pufuleti dupa cand vii acasa mananci un iaurt, sau un fruct pana in ora 6, iar dupa 6 nu mai mananci deloc si in rest bei multa apa. Daca mananci de 2 ori mai putin e ca si cum te-ai infometa in plus daca vezi ca ramai cu mancare in farfurie probabil o sa te tenteze sa continuii sa mananci. Iar la partea cu slabitul depinde de organism. Sper ca te-am ajutat! Fundita?

| bvkeny explică (pentru Sunshine123):

Nu prea as trece la dieta cu pufuleti, pentru ca si pufuletii ingrasa, au multe glucide.
iar fructele ce fructe mi-ai recomanda?

| Sunshine123 a răspuns (pentru bvkeny):

Rodia mie imi place mult, e dulce acrisoara, grepfrut fara zahar, e amar dar e mult mai sanatos asa, struguri, fructe de padure chiar si iarna le gasesti congelate in magazine, portocale, mere, kaki, kiwi, pomelo ( e foarte bun ), clementine pentru iarna.

| Pitbullllll a răspuns:

Mai oameni buni incercati sa mancati cat mai sanatos nu mai stati nemancati incearca sa mananci mai sanatos adica sa consumi mai multe fructe si legume poti sa mai iesi din cand in cand la alergare

| Sunshine123 a răspuns (pentru Pitbullllll):

Sanatos e usor de zis, ce as putea manca de fapt? daca stam sa ne gandim majoritatea alimentelor ingrasa : painea, snacks-urile, sucurile cu acid, carnea grasa, pastele, pufuletii, si mie ce imi ramane sa mananc? Chiar nu stiu.

| Pitbullllll a răspuns (pentru Sunshine123):

Ce zici de fructe, legume, supe?

| Sunshine123 a răspuns (pentru Pitbullllll):

Bun si cat de mult crezi ca imi tin de foame fructele si legumele sau supele? imediat mi se face foame din nou.

| Pitbullllll a răspuns (pentru Sunshine123):

Totul este sa incerci sa lasi fast food-urile

| Sunshine123 a răspuns (pentru Pitbullllll):

Dar nu mananc asa ceva

| Pitbullllll a răspuns (pentru Sunshine123):

Pai daca nu mananci asa ceva atunci poti sa te apuci de un sport pe care poti sa il practici acasa

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Eu zic sa mananci putin si des, NU manca PRAJELI. Daca ai si tu o pofta din a manca ceva nesantos fa-o! Nu zice nimeni sa nu manaci ceva nesanatos, dar putin.Nu mai manca paine multa, incearca mamaliga sau paine neagra. Daca vei tine o dieta enumerata mai sus se vor vedea rezultatele, dar eu zic ca nu de dieta ai tu nevoie ci de un STIL DE VIATA SANATOS.Iti dau un motto care pe mine m-a ajutat foarte mult :Iti faci o pofta ca sa ce?!, ca sa mori?!, merita oare pentru o pofta; sau poti opri ''Nu poţi opri valurile, însă poţi învăţa să navighezi.''Iti urez succes si sper ca vei reusi!

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Salut eu iti sugerez sa nu mai manaci seara si dimineata si ameaza incearca sa nu mai manci grasimi si dulciuri... Manca cat mai multe salate si fructe.
SAU apucate de sport cea mai buna metoda de a slabi, si nici nu trebuie nimic doar ambitie.
SUCCES!