| PustiuD a întrebat:

SALUT TPU as vrea sa stiu ce trebuie sa mananc inainte si dupa antrenament eu de obicei mananc o banana inainte cu 2 ore iar dupa antrenament cu 15-30 minute mananc ori iaurt cu paine supa branza varza cu carne dar toate ori cu paine sau mamaliga ma gandesc e bine sau ce ar trebui sa mai mananc nu vreau sa fiu slab sunt destul de inalt dar vreau sa arat bine si destul de mare nu vreau sa fiu o slabatura cu muschi mai ales culturisti sau cei de la fitnes arata bine uni dar uni prea slabi alti prea musculosi de zici cas deformati oricum beau si apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miki13 a răspuns:

Bananaaa,doar atat? Cu 30 min inainte de a pleca ar trebuie sa mancati (minim)

2 oua fierte (nu prajite)
Branza cu sau fara rosi
Lapte (si lapte cu cafea)
Unt
Pateu
Chiar si carne (asta fff rar ca nu prea este buna si chiar nu recomand)
Si anumite legume (rosi, spanac, salata etc)

Si ca proteinele sa se lipeasca si sa se depuna pe muschi asigurativa niste dulciuri ( exp: baton de ciocolata, ciocolata, etc. )

Si dupa ce faceti cate o serie de exerciti beti apa nu sucuri nu nimic doar apa asta asigura hidratarea muschilor si depunderea de proteine.

| PustiuD explică (pentru miki13):

Pai uite spune-mi exact ce trebuie sa mananc inainte cu 2 ore si dupa antrenament si cand si vezi ca la ora 12:00 12:20 plec la scoala si revin la 7

| PustiuD explică (pentru miki13):

Si tiam precizat cam exact ce mananc eu am uitat de oua, lapte dar la legume ce pot sa spun cartofi, castraveti, ardei, varza si rosii iar la fructe depinde stunt mai multe caise nuci mere banene rodii

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mănânci cu 2 ore înainte și la 2 ore după antrenament.
Consumă carne slabă, lactate degresate, hidratează-te.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

E bine cu 2 ore înainte să mânânci și cu 2 după!

| PustiuD explică:

Am uitat sa precizez ca banana o mananc pe la 8 la 10 incep antrenamentul iar pe la 11:15 11:30 mananc iar dupa nu mai mananc pana la 7... fiindca sunt la scoala ce ar trebui sa-mi cumpar cat sunt la scoala de bani de pachet si seara din nou cea ar trebui sa mananc dar de obicei mama imi face seara ori cartofi ori carne de vita sau pui de vita sau mananc tot iaurt

| PustiuD explică:

Am uitat sa precizez ca si sa vaa spun ca banana o mananc la 8 la 10 incep antrenamentul dupa care la 11:15 11:30 mananc iar dupa nu mai mananc pana vin de la scoala... 6:45 7 ce ar trebui sa-mi cumpar in timpu scoli iar seara din nou ce ar trebui sa mananc de obicei mama imi face cartofi sau carne de vita pui din nou cate odata supa sau iaurt ziceti va rog ce si cum ar trebui Ms Mult Dau Funnda

| PustiuD explică:

Pai uite spune-mi exact ce trebuie sa mananc inainte cu 2 ore si dupa antrenament si cand si vezi ca la ora 12:00 12:20 plec la scoala si revin la 7

| PustiuD explică:

Si tiam precizat cam exact ce mananc eu am uitat de oua, lapte dar la legume ce pot sa spun cartofi, castraveti, ardei, varza si rosii iar la fructe depinde stunt mai multe caise nuci mere banene rodii