| EdiShadow a întrebat:

ORTOREXIA NERVOASA, cred!

Problema mea este destul de grava zic eu si mai rara, din punctul meu de vedere. De ce spun asta? In vara fac 2 ani de sala, primele 3-4 luni sincer am facut mai de capu meu, abia dupa an am prinsa experienta necesara si m-am documentat destul de mult incat sa stiu sa ma alimentez corect si sa ma antrenez corect.

La inceput a fost frumos, eram multumit (tin sa spun ca nu am luat suplimente), in vara lui 2013 aveam 51kg iar la ora actuala am 61 kg( de 2 luni de zile am inceput un usor antrenament de cardio, aveam 66 kg in ianuarie), inaltimea mea fiind de 1, 67.

Acum sa trecem direct la problema, m-am tot documentat in nutritie/alimentatie/antrenament/odihna pe diferite site-uri( cel mai mult culturism.ro) si am inceput sa le respect in proportie de 85%, sunt f multumit, m-am format destul de armonios tinand cont ca nu am luat suplimente, dar deja asta a inceput sa devina o obsesie pentru mine incat am inceput sa nu ma mai pot controla.Sunt si clasa 12-a, anul asta am de dat un BACALAUREAT, in loc sa invat stau ma gandesc ce o sa mananc la cina, pranz, mic dejun.

Daca acum 6-7 luni de zile abia puteam sa mananc la micul dejun o omleta de 3-4 oua(doar albusuri) acum am ajuns incat sa mananc 15 albusuri omleta sau fierte la micul dejun + un bol mare de fulgi de ovaz inmuiati in apa(pentru un moment eram full, incat abia ajungeam la scoala), dar dupa o ora jumate maxim, era ca si cum nu as fi mancat nimic... imi vine sa mananc incontinuu si gandu imi sta numai la mancare( am ajuns sa nu pot sa dorm noaptea, ma pun in pat sa dorm la ora 9 cu gandu ca adorm pana la 10, pentru ca eu in timpu ala de o ora, ma gandesc ca abia astept sa vina urmatoare zi, sa imi fac antrenamentul si sa ma alimentez )

Masa de pranz la fel, daca nu mananc un intreg pui la gratar care contine 5-6 felii de piept de pui+restul de carne si 300-400g de salata de varza si 200 grame de orez integral(de obicei cel integral mananc), eu nu ma satur.

Masa de seara la fel, salata cu ton /branza slaba de vaci/mazare/linte/ naut/peste(de obicei peste si tonu mananc seara, las carbo la masa de pranz)

Gustarile intre mese nu pot sa le respect atat de bine, am scoala, meditatii etc, Aici folosesc o cafea scurta sau niste alune eventual nuci.



Bun, am zis mai sus ca de 2-3 luni am inceput cardio... toate bine si frumoase, am slabit frumos si mi-am pastrat masa musculara, dar au intervenit si probleme, una dintre ele si cea mai mare, nu mai pot slabi, am ajuns la un 61, 5kg si nu pot scadea, desii am un cardio intens, aproape dublu ca cel din trecut si stiu ca gresesc si nu fac bine ceea ce fac( 15km in 1 ora si 40 minute, am fost la box, coarda o sar cu ochii "inchisi" + sacul care e cel mai HIT, pe langa sprinturile de la stadion), dar dupa cum am zis. am inceput sa am o obsesie legat de acest sport(alimentatie, antrenament) si cand vad ca am aceeasi greutate pe cantar incep sa iau campii.



Concluzie, nu ma tem neaparat ca nu pot slabi pentru ca stiu ca se poate rezolva, ci problema mea PSIHICA, tot timpu' gandu imi este la mancare, in zilele de pauza mananc de nici eu nu stiu deunde, macar daca as manca corect... am inceput sa mananc un intreg tort, cozonaci intregi (pentru ca nu vad rezultatul care mi l-am propus, ca o femeie dupa o despartire, sunt foarte pofticios) si cand realizez ceea ce am facut imi propun conditii si reguli de tot cacatul cum ar fi( nu mai mananc nimic pana deseara sau maine ma trezesc dimineata si alerg 20 de ture de stadion + un alt antrenament de seara bicicleta o ora) si asa ma distrug ca un ratat incat toate orele de la scoala le dorm si plec de la scoala ca sa pot sa ma odihnesc, am inceput sa-mi iau pastile de linistire pentru ca observ ca ma agravez din ce in ce mai rau. e tot de la psihic ...Sincer nu stiu ce sa fac, as vrea sincer sa fiu ca acum 2 ani de zile cand mancam pizza cola si alte nebunii si ramaneam la aceeasi greutate. De 7-8 luni de zile nu mai stiu ce e o cola, cartofi, pizza, paine in niciun caz, daca mananc o felie de paine integrala la o saptamana si stau si ma gandesc ca eram mai bine atunci( ma refer la psihic, pentru ca tot ce am acum in gand este sa-mi astept ora sa ma umfluu si sa dau drumu la antrenament) Mama si ea la fel se mira cat mananc, de 3 saptamani am ramas la 61, 5-62 kg si asta e pentru ca am facut antrenmanetul cardio, pentru ca daca nu exista acesta, aveam cu mult peste 4-5 kg.HELP, sincer sunt disperat, vreau sa ajung la normal!