| Alex797 a întrebat:

astazi am fost la fotbal iar un prieten de-al meu a tras tare cu mingea ( aceasta fiind umflata) dintr-un 1 -2 iar eu am bagat mana stanga in fata si de atunci ma doare. Imi pot misca degetele si astea dar cand vreau sa o rotesc nu pot. Ce s-a intamplat? Este ceva grav? Sa ma duc la spital? Eu zic sa astept pana maine sa vad daca se invineteste sau ceva! Va rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pana maine pune niste gheata pe mana si daca nu-ti trece, trebuie sa ajungi la medic.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut. Cel mai probabil ti-ai luxat mana. Si eu am patit-o odata cu doua degete: am cazut si am pus mana in fata si am cazut in 2 degete... Am stat cu ele asa cu durere cam vreo 2 saptamani dar dupa nu ma mai durea. Cel mai bine du-te la un medic si vezi ce iti spune... Nu fa nimic dupa ureche.

| Alex797 explică (pentru IulianDornianu61):

Multumesc mult si mie cand eram mai mic m-am mai lovit, tot asa dar parca nu durea asa tare... dar mi-a trecut dupa 1 -2 sapt. O avea ceva daca nu bag mana in ghips? adica mi-ar putea trece si fara acesta?

| KeR0s3n a răspuns:

Am patit si eu exact la fel, e o contuzie. Te duci la spital, iti face raza si iti pune mana in ghips timp de 1 luna.

| Alex797 explică:

Va multumesc dar daca e sa nu o bag in ghips. adica sa ma duc la medic iar acesta sa spuna ca trebuie bagata... are ceva? se poate rezolva pe cale naturala? De exemplu cand eram mai mic mi-am luat o minge direct in degte. Acesta s-a invinetit si umflat. dar nu l-am bagat in ghips desi cred ca trebuia. sincer nu am fost nici la medic. si acum nu am nimic.Mi-am mai dat mana peste cap tot de la fotbal dar mi-a trecut,, oare o fi la fel si in acest caz?

| Misubest a răspuns:

Eu zic sa mergi la spital, nu se stie niciodata ce poate sa ti se intample.

| Daiia25 a răspuns:

Mai ai rabdare pana maine, poimaine! Pune-ti compresa cu apa rece!

| Naty123Dia a răspuns:

Pune-ti gheata pe mana doua zile si misco cat de mult poti... o sa te obisnuiesti si nu o sa iti mai dai seama ca te doare