| 12MihaiCosmin12 a întrebat:

Astazi din greseala m-a atins un prieten cu mana care era cu sange. (fiindca s-a zgariat).
Si am vazut putin sange pe cotul meu, sunt sanse sa fi primit ceva de la el cum ar fi HIV sau altceva?
Eu unul nu cred ca are HIV.
Vă rog spunetimi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaDanciu a răspuns:

E bine să pui orice pericol înainte să spui că nu crezi, chiar dacă el ar fi dat de înţeles că minte eu zic să te previi. Nu ştii niciodată, posibil să aiba, posibil să nu. Dar gândeşte-te că dacă are nu ai vrea să te trezeşti şi tu cu o boală care o să-ţi distrugă viaţa. Şi nu cred că te-a afectat, deoarece nu ai avut rană deschisă ca sângele lui să se "amestece" cu al tău. Dacă l-ai şters repede nu prea văd cu ce te-ar fi putut afecta. În viitoarele cazuri, te-aş sfătui să te speli fix după ce te-a atins sângele lui într-un fel sau altul.

8 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Trebuie sa fi intrat in contact cu sangele tau, cu saliva, cu fluidele corporale. Altfel nu cred ca are vreo treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil.
Oricum care ar fi probabilitatea sa aiba HIV tipul?
Aveai rana deschisa pe cot?!
N-ai nimic, fii linistit.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

O boala se transmite prin sange doar daca si tu si el aveti o rana deschisa si faceti contact cu sangele. sau daca ai fost vampir si ai inceput sa lingi sangele de pe cot

| 12MihaiCosmin12 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Eu nu am avut nici o rana deschisa. Si sunt sigur ca nu sunt vampir. laughing

| MariaMary122333 a răspuns:

Nu e nimic. Adica te-a atins, asta nu inseamna ca si tu ai avut rana ca sa poti schimba anumiti microbi intre voi(HIV...). Nu te teme, HIV ii primesti doar daca intretii relatii sexuale cu persoane care au in sange HIV, sau saruti o persoana care detine aceasta boala.

| anaaandr17 a răspuns:

Sangele nu a intrat in corpul tau, nu patesti nimic.

| KoJoXMgoD a răspuns:

Nu ai nimic.Stai liniștit.

| ClaudyuBtv a răspuns:

Daca este infestat cu virusul Hiv sau alte boală de sânge trebuie sa te duci urgent la spital pentru analize doar daca sângele tau sa atins cu sângele lui altfel nu ai de ce sa iti faci griji.