| caNabiis a întrebat:

Cand fumez fac in urmatorul fel : trag fumul in gura, apoi in piept, apoi il expir. Chestia e ca uneori fumul nu mai iese ..adica...il trag in piept si cand vreau sa il expir, nu mai iese niciun fum. senzatia nu e diferita fata de cand iese fumul, dar am inteles ca nu e bine. si am cateva intrebari :

1) Ce e asa grav? ca cineva cand m-a vazut mi-a zis sa nu mai trag ca opresc fumul in piept.ce e asa grav? ce se poate intampla? cu ce e diferit fata de cand dau fumul afara?

2) cum pot face sa nu il mai opresc in piept si sa il dau de fiecare data afara?

3)daca am fumat gen...4 tigari si 4-5 cuie pana acum, se vede pe radiografie?

4)Am inteles ca de la cuie, apare thc in sange, mai exact ce e chestia asta? Mi s-a mai spus ca la 2 zile dupa consum, dispare din sange. E adevarat? Daca nu, la cat timp?

P.S : stiu ca defapt sunt mai multe intrebari decat am numerotat eu.

Va rog explicati-mi cat mai clar, sa ma lamuresc. Cei care nu stiu sau vor sa raspunda aiurea, va rog nu o faceti. Vreau raspunsuri concrete pentru fiecare intrebare. Mersi anticipat.

P.S 2 : dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Fumul este alcatuit dintr-o suspensie de gudroane si cenusa. daca mai scoti ceva afara din plaman, inseamna ca iti ramane o cantitate mai mica. daca nu, inseamna ca toate particulele cancerigene au ramas in plaman. Nu se intampla nimic, doar ca vei evolua ceva mai rapid si mai probabil (risc crescut) spre leziuni precanceroase si spre cancer.
2. Nu poti controla asta. Poti reduce oarecum depunerea inspirand mai putin adanc fumul si scotandu-l imediat afara (fara pauza).
3. Probabil nu.
4. THC este un metabolit al drogului. Nu dispare in doua zile, ci in 10-14 zile. daca faci in aceasta perioada un test toxicologic, se va stabili ca esti consumator de droguri ilegale.

2 răspunsuri:
| caNabiis explică:

Mersi mult Brigaela. Chiar m-au ajutat raspunsurile. Inca ceva... poti sa imi explici cum e cu leziunile precanceroase si cancerul? Gen cum si in cat timp se poate dezvolta sau daca apare spontan. Intelegi tu ce zic...La fel, daca poti, raspuns complex ca sa ma lamureasca.

| caNabiis explică (pentru caNabiis):

Nu am facut cancer coite