| Jude_Andrei_2000 a întrebat:

Salut tpu.Cum pot adormii mult mai rapid catrodara stau si o ora fara sa adorm as vrea un truc/trucuri pentru a adormi in cel mai scurt timp, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bea un pahar de lapte cald inainte de culcare si citeste cateva pagini dintr-o carte!

| vocea a răspuns:

Detașează-te de tot cu o oră înainte de somn. Dacă te miști foarte rapid toată ziua, este destul de greu ca noaptea să încetinești ritmul. Suntem asaltați de mulți stimuli și depinde doar de noi să ne creem o rutină, care să ne ajute să ne detașăm astfel încât să avem parte de un somn de calitate.
Fă un duș cald. Dacă petreci câteva minute sub dușul cald nu beneficiezi numai de curățirea corpului, ci și de relaxare. Imediat ce ieși de sub apă, temperatura corpului scade rapid, iar acest lucru declanșează procesul de adormire, deoarece ritmul cardiac, digestia și alte procese metabolice încetinesc. Acest ritual îți ajută și corpul, dar și creierul să se deconecteze.
Pune-ți șosetele. Dușul nu este singurul truc dinainte de culcare pentru un somn rapid și odihnitor. Pentru a-ți optimiza temperatura înainte de culcare, este ideal să-ți răcorești centrul corpului și să-ți încălzești extremitățile. Purtatul șosetelor pe timp de noapte ajută la dilatarea vaselor de sânge și stimulează circulația sanguină, astfel încât corpul să beneficieze de cele mai bune condiții de somn.
Nu te așeza în pat decât dacă ți-e somn. Dacă te bagi în pat de la ora 20.00 pentru avea parte de câteva ore de somn suplimentar acest lucru nu te va ajuta deloc. Dacă nu ți-e somn cu adevărat, trupul tău nu se va liniști. Această tehnică nu va face decât să-ți agraveze situația. Nu uita, opt ore de somn practic sunt mai bune decât nouă sau zece ore în pat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul meu innumara sirul lui Fibonacci pana adoarme (1, 1,2, 3,5, 8,13, 21, ...) sau innumara numerele prime.
Eu incep sa citesc un capitol dintr-o carte, pe care niciodata nu reusesc sa il termin in acea seara pentru ca adorm cu cartea in brate.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Un lapte caldut cu scortisoara, sau un ceai de musetel, pastile naturale de passiflora...astea induc o usoara stare de somnolenta. Si cel mai important, cand mergi la somn, lasa gandurile pe maine. Nu te apuca atunci sa faci planuri, de dezgropi trecutul, sa-ti faci scenarii...fi calm, gandeste-te la ceva placut si usor lipsit de importanta, nu-ti comanda "acum trebuie sa adorm", vei adormi cand te vei linisti pe interior. Si evita sa mananci cu 3-4 ore inainte de culcare, un stomac plin se chinuie sa digere si nu te mai poti odihni cum trebuie.

| Jude_Andrei_2000 explică (pentru nugasescusernameliber):

Multumesc,chiar functioneaza

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Jude_Andrei_2000):

Ma bucur mult!

| IisusHristos a răspuns:

Xanax sau doua-trei pahare de palinca.

| dfx102938 a răspuns:

Cauta pe Youtube binaural beats fast sleep, asculti si in 10 min dormi...

| MelisaLore a răspuns:

Bea ceai sau lapte cald, citeste ceva, sau cel mai bine fa-i un duș fierbinte inainte de culcare.