| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Salut TPU. Cum scap de dependenta de carne procesata? De exemplu, in fiecare zi simt nevoia sa mananc cateva felii de salam si asta nu cred ca este bine, fara raspuns-uri la misto va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Fiecare dintre noi avem cate un viciu, daca viciul tau este sa consumi carne procesata atunci da-i inainte cu carnea procesata, tot este mai buna decat fumatul, sau chiar mai rau, dependenta de narcotice. Ai putea transforma acest viciu intr-un beneficiu, poti pune masa musculara datorita proteinelor, asa ca ridica fiarele alea si tranteste-le pana nu mai iti simti mainile si picioarele.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca salam uscat!
Daca este uscat, atunci e din carne.
Restul - nu se stie ce contine.
Decat un salam cu continut dubios, mai bine o bucata de carnat de casa, afumat si uscat!winking

| doctorandus a răspuns:

Cateva felii de salam pe zi nu fac niciun rau.

| Sawarekh a răspuns:

Pai carnea procesata contine la baza 2 substante care creeaza depedenta:
monoglutamat de sodiu si sorbat de potasiu, acestea fac foarte mare rau organismului, si in timp pot produce boli.
Carnea consumata des, este periculoasa pentru organism, cu atat mai rau daca persoana in cauza nu are arderi rapide.

Carnea fara grasime este recomandata daca nu ai cu ce sa inlocuiesti proteinele.

Eu iti recomand asa: renunta complet la carne procesata, mezeluri, mici, chiftele, etc.

Ce sa mananci: piept de pui, curcan, etc.

Apuca-te de sport, viatat ta se va schimba complet, astfel vei fi determinat sa practici un sport, sportul creeaza depedenta, ceea ce e foarte bine, si organismul iti va cere mancare sanatoasa.

| Musca88 a răspuns:

Inlocuieste-l. Si mananca pana te saturi cand vrei atunci cand iti vine pofta de salam (mananci altceva). Poate creieru tau cand simte foamea se duce direct la salam, dar daca mananci eu crd ca iti trece.

| AjutoameniipeTPU explică (pentru Musca88):

Pai mananc, dar problema e ca am auzit ca cauzeaza cancer si multe alte boli, si de asemenea durata de viata este scazuta.

| doctorandus a răspuns (pentru AjutoameniipeTPU):

Dap, riscurile de cancer cresc cu circa 30% dacă mănânci exclusiv carne roșie toată viața. Câteva felii pe zi n-au nimic. Veganii au același procentaj de făcut cancer ca restul lumii, dar... tipuri diferite de cancer.

| melimili a răspuns:

Nu carnea e problema ci aditivii din salam. Dau dependenta.
Ia carne proaspata din magazin si fa-ti acasa fripturi, gratare, piftele, etc. Manaca-le cu felia daca asa iti place. Dar salam, numai in caz de forta majora.

| Alei1111 a răspuns:

Citeste si uita te la videoclipuri despre ferme. Dupa ce vezi cum sunt torturate animalele nu vei mai avea pofta de carne