| Mold0veanul a întrebat:

Daca folosesc tigara electronica imi dauneaza la fel de mult danturii ca o tigara obisnuita?
Am observat ca de la un timp dantura mea, usor, usor se duce.
Ce sfaturi imi dati?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

La "spalare" trebuie de fapt periat si dintele si gingia. Spatiul dintre dinti pana sub gingie trebuie curatit macar odata pe zi seara cu ata de dinti sau mai bine cu periuta subtire speciala.
Dulciurile sunt cele care fac bacteriile din gura sa se apuce de treaba si sa astearna o folie invizibila prin care nu se trece pe suprafata dintilor. Sub aceasta folie bacteriile incep sa produca acid care maninca din smalt.

Tocmai de aceea se periaza dintii ca sa se indeparteze aceasta folie ("film", numit si impropriu placa).

6 răspunsuri:
| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Eu am folosit tigareta electronica 1 an si jumatate si am observat ca dintii nu se mai ingalbeneau la fel de rau ca in momentul in care fumam tigari obisnuite. Mai mult, m-a ajutat sa ma las definitiv de fumat. Eu ti-o recomand! :-)

| Davinna a răspuns:

Parerea mea e ca dantura ta nu "se duce" de la fumat ci din cauza igienei. Ar trebui sa te speli pe dinti mai des ( dimineata, la amiaza si seara), sa folosesti apa de gura si sa eviti obiceiurile care ti-ar putea afecta sanatatea dintilor gen: cafeaua care pateaza dintii, cola sau sucuri acidulate care distrug smaltul etc. Tigara nu face decat sa-ti ingalbeneasca dintii, sa-ti modifice culoarea dar altii sunt factorii care iti afecteaza sanatatea lor. La aceia ar trebui sa fii atent.

| Mold0veanul explică (pentru Davinna):

Iti multumesc foarte mult, ai dreptate...
Ma spal pe dinti doar dimineata, beau 2 cafele, mananc prea multe prostii...
De cola nu mai zic.
O sa incerc sa reduc toate astea!
Ti-as da funda dar nu ma lasa.

| ALGator a răspuns (pentru Mold0veanul):

Merită să te speli și seara, altfel lucrează bacteriile toată noaptea în gura ta.

Cafeaua îngălbenește puțin dar nu strica dinții. Și are efecte bune pentru sănătate, plus ca te face fericit :-)

| Mold0veanul explică (pentru ALGator):

Problema este ca nu vreau sa-mi stric dantura de tanar.
Si multumesc, voi incerca sa ma spal si seara.

| Davinna a răspuns (pentru Mold0veanul):

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor.

| ALGator a răspuns (pentru Davinna):

La "spalare" trebuie de fapt periat si dintele si gingia. Spatiul dintre dinti pana sub gingie trebuie curatit macar odata pe zi seara cu ata de dinti sau mai bine cu periuta subtire speciala.
Dulciurile sunt cele care fac bacteriile din gura sa se apuce de treaba si sa astearna o folie invizibila prin care nu se trece pe suprafata dintilor. Sub aceasta folie bacteriile incep sa produca acid care maninca din smalt.

Tocmai de aceea se periaza dintii ca sa se indeparteze aceasta folie ("film", numit si impropriu placa).