| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi miroase parul, cum as putea sa maschez mirosul? Il spal in fiecare zi, dar degeaba. de dimineata miroase urat. Daca iau un tampon si pun un strop de parfum si mi-l dau prin tot capul, rezolv ceva.? macar pana cand ajung la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai exact a ce miroase?
Ai incercat mai multe tipuri de sampon?
Eu am observat ca cel mai mult imi persista mirosul in par de la Head&Shoulders.
Te poti da si cu cativa stropi de parfum dimineata dar de ce naiba cu tamponu? laughing) Ori pui pe degete si-l intinzi ori iti dai direct in par.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Da. si tot persista mirosul cu orice sampon. pai, ma gandeam ca daca dau cu tamponul dau cu mai putin. ( Mi se ingrasa foarte repede)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ce ai vrea sa ti faca medicul? Daca miroase părul, tunde te ca poiate fiind prea lung transpiri excesiv, esti fată? Ce varsta ai?

| TheSpell a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Are nevoie de un specialist să-i spună dacă e o problemă medicală sau nu.
Nu-ți da cu părerea dacă nu știi.
@CastanaPiersica, du-te la medic urgent, poți sta acasă până atunci iar dacă sunt probleme la școală vei duce o motivare de mână.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt baiat. 15 ani. Il am pana la umeri. si da, transpir cam rau, dar si mama cred ca transpira la fel si nu i miroase.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate scuze.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Care păr miroase? Ăla de pe picioare? sau dintrelaughing

| Porcusorul a răspuns:

Schimba samponul cu unul din gama de pret de peste 25 lei, samponeaza de cel putin doua ori, clateste-l foarte bine. As recomanda pentru tine sampoanele brandului Wella Professionals pentru ca au un miros foarte intens si placut, si se mentine peste o zi daca este utilizat corect. Apropo, niciodata nu te spala pe par mai des de 3 ori pe saptamana.

| anonim_4396 explică (pentru Porcusorul):

Nu prea am cum. il spal o data la 2 zile, si asa dupa prima zi incepe sa miroasa ingrozitor si dupa a doua sa se ingrase.

| Porcusorul a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti vei distruge parul in acest mod. Spalarile prea dese iti vor despica varfurile, se va deteriora in timp, se va subtia parul si se va rari. Eu zic sa incerci alta varianta: spalare normala de 3 ori pe saptamana si sa utilizezi sampon uscat in celelalte 4 zile. Sampon uscat vei gasi sub forma de spray la raioanele de cosmetice. Astfel reduci riscurile spalarilor prea dese, dar si inconvenientele mirosului sau ingrasarii parului.

| Adry05 a răspuns (pentru Porcusorul):

Tu stii macar ceva despre samponul uscat? Nu e deloc ok pentru scalp, cum sa-l recomanzi 4 zile pe saptamana?!
https://www.divahair.ro/......mpon_uscat
+ ca mi-a zis si o frizerita ca face foarte rau scalpului (exact ce nu mai stiu ca a fost anul trecut prin vara)

| Zzuzuzzzu227 a răspuns:

Buna.foloseste spray pentru par sunt multe soluții.fă măști pentru par. poate fi si din cauza scalpului. încearcă sa iti faci macar odata pe saptamana masca din ulei de ricin, ulei de măsline, si un ou, eventual te mai poti uita pe net ..si încearcă sa nu il speli foarte des ..adica macar odata la 3 -4 zile spala-l.