| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

de 1 o luna ma confrunt cu o alergie nu știam ce o cauzase ( strănut, mâncărimi nas, ochi, urechi, buze iritate și umflate, respiratie greoaie) in cele din urma mi se umflase și limba. Am fost la un cabinet particular din Franța și mi s-a spus ca sunt alergic la polenul de aici. Mi s-a recomandat cetirizine de 10 și aseară am luat prima doza dar limba tot așa umflata mi se pare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alexandru250201 a răspuns:

Stai calm ca nu o sa treaca dupa prima zi, continua cu tratamentul o vreme si dupa vezi rezultatele. Sper ca ti-am fost de folos

| kopli a răspuns:

Doar dupa o doza, nu-si revine. Apoi, daca circuli in continuare, efectul tratamentului e mai slab. Stai cat poti de mult in interior si fa-ti tratamentul complet. Nu-l opri cand te simti mai bine, ca alergia revine. Foloseste si acele masti care se poarta peste nas si gura in caz de raceli, praf, etc. Se gasesc la farmacie. Vei inhala mai putin polen, poate deloc.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru kopli):

Nu prea am cum sa stau ferit deoarece lucrez in exterior...

| kopli a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Atunci, foloseste acea masca de care ti-am spus. Macar pana trec florile si nu mai este polenul lor. Sanatate!