| viorel96 a întrebat:

De 3 zile ma doare(inteapa) in partea dreapta, sub coaste si nu stiu de ce.Care ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Mi-ai adus aminte de cantecul acela

De trei zile zac in boala
si nu-mi zice nimeni: "Scoala!"
De mi-ai zice dumneata,
m-ar mai trage inima."

Asa ca iti zic sa mergi la medicul de familie si sa iei un bilet de trimitere la o ecografie abdominala. Cel mai probabil e fierea cea care iti face figuri. Pana mergi la medic, ia No-Spa de 40 mg, iti va domoli durerea. La cei 16-17 ani ai tai, poti sa iei 3/zi.
Ca sa te pregatesti pentru ecografie, ia si Espumisan, 3 cps/zi (ca sa nu ai intestinul plin de gaze cand faci ecografia).
Sanatate!

| NoSmile a răspuns:

Buna!
E de la plamanii.
Mergi la doctor!
Risti sa ai pneumonie!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ai probleme cu fierea?

| Iana12 a răspuns:

De obicei durerea localizata subcostal drept este data de:
* Boli de fiere;
* Boli de colon (intestin gros);
* Pleurezii;
* Infectii in regiune (pleurale, biliare, peritoneale, cutanate);
* "Herpes zoster";
* Dureri de rinichi iradiate anterior;
* Dureri de stomac sau duoden.
* Boli hepatice care nu cauzeaza dureri in zona ficatului

| TheStranger000 a răspuns:

Sub coaste? Sau mai jos putin de buric, in partea dreapta?
Vezi sa nu fie apendicu... daca e apendicu, nu mai sta! Pe mine m-a dat in peritonita acuta dupa 5 zile! Daca mai stateam 1-2 zile, eram mort acum.
Cel mai bine, mergi la un control la medicul de familie.