| mihai124354 a întrebat:

De aproape 3 zile am febra, frisoane, furnicaturi, ameteli uneori, nu am pofta de mancare, nu pot dormi bine noaptea.
Am 16 ani 1.80 si 58 kg. In cam 2 ore plec la medicul de familie, Am gripa sau o simpla raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlleXuSS a răspuns:

Nu ar trebui sa aiba treaba in medie pastilele pentru adulti merg luate si de minori de la 15 ani+
Pai in mare pentru febra eu am folosit tot leacurile babesti adica un prosop pe frunte cu spirt ciorapii stropiti cu putin otet si purtati peste noapte pentru durerile in spatele capului poti pune vata cu spirt in urechi
si recomandare pentru nas infundat, tuse fervex minim 2 plicuri pe zi sau(personal) ceaiul de lamaie fara zahar(e cel mai bun si ia toate rahaturile de pliculete din farmacii) in rest însănătoșire grabnică.

2 răspunsuri:
| AlleXuSS a răspuns:

Salut dupa descriere pare o raceala mai severa cum am avut eu acum 2 saptamani 3 zile la rand febra stari de ameteala, fara pofta de mancare si trezit seara din 2in2 ore simti ca toate oasele iti sunt slabite nu ai/avut dureri in spatele capului?

| mihai124354 explică (pentru AlleXuSS):

Nu prea, cam asa am simptome am si eu, ma simt slabit, dar am fost la medic si mi-a zis pe langa ce iau eu pentru febra si tuse sa iau si antiviral. Pastilele care le-am luat sunt pentru adulti, e vreo problema daca la 16 ani iau pastile pentru adulti?

| AlleXuSS a răspuns (pentru mihai124354):

Nu ar trebui sa aiba treaba in medie pastilele pentru adulti merg luate si de minori de la 15 ani+
Pai in mare pentru febra eu am folosit tot leacurile babesti adica un prosop pe frunte cu spirt ciorapii stropiti cu putin otet si purtati peste noapte pentru durerile in spatele capului poti pune vata cu spirt in urechi
si recomandare pentru nas infundat, tuse fervex minim 2 plicuri pe zi sau(personal) ceaiul de lamaie fara zahar(e cel mai bun si ia toate rahaturile de pliculete din farmacii) in rest însănătoșire grabnică.