| andreibirauovidiu a întrebat:

De catva timp ma doare stomacul dimineata si seara doar dar nu stiu cum sa zic nu e acid sau nu e cand ai mancat prea mult e ca si cand cineva te tot apasa pe stomac dar in mod repetat. Nu ma doare dimineata si seara incontinuu dar am zile si zile sa zic asa, adica o ora ma doare 2 nu si tot asa sunt si racit etc. Asta se intampla de luni incoace, adica azi e 22.02. 2020 de pe 17.02.202 ma doare dar joi nu am putut sa ma ridic din pat de durere.
Stie cineva din ce cauza este?
Un coleg de facultate mi-ar fi spus ca din cauza racelii stomacul e iritat ca e un virus.
Daca e ceva va rog spuneti ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai auzit de medici, te informez eu acum. Nu aici afli cauza si tratamentul care ti se va da.

| alina2k18 a răspuns:

''Stie cineva din ce cauza este?''
Da, medicii de la camera de garda dupa ce te consulta si iti fac anumite investigatiiwinking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Stresul deranjează digestia, deoarece hormonii de stres - de exemplu, adrenalina sau cortizonul - deturnează sângele din sistemul digestiv spre mușchi, provoacă contracția mușchilor stomacali si pot marii cantitatea de acid produsa.
Se cunoaște foarte bine ca, fiziologic, orice factor de stres produce întreruperea digestiei. Fluxul sanguin este deviat dinspre organele digestive spre inima si muschi, se reduce secreția de saliva si enzime digestive, peristaltismul intestinal si absorbția nutrientilor se oprește. Exista dovezi clinice ce arata ca la cei anxiosi, depresivi, victime ale stresului cronic sau repetat se întâlnesc mai des ulcerul gastric sau duodenal.
Ca una care am trecut prin aceste situații îți recomand sa consulți un medic de specialitate.

| andreibirauovidiu explică (pentru TamplaruAnisoara):

M-am gandit ca ar putea fi si asta deoarece am fost stresat cu niste probleme de familie tatal meu avea cancer etc dar de cand e acasa imi vin durerile tot mai rar si mai vlande adica nu ca si sapt trecută cu durere in hal fara de hal

| MeConstantine a răspuns:

Poate sa fie mai multe lucruri: Helicobacter, Stomac iritat, etc.
Incearca asa: Dimineata pe stomacul gol o lingura de ulei de masline nefiltrat ca sa iti protejeze stomacul.
Acum daca iei medicamente sau altceva si aceasta pot provoca iritatie gastrica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele de tip medical nu se rezolva pe un forum.
Alocă-ți timp pentru asta, si mergi la un medic.

| aimullah123 a răspuns:

Dar de unde stii sigur daca te doare stomacul si nu altceva din acea zona?
Ai simptome precum greata, voma cu sange sau fara, gust acru, reflux gastroesofagian, arsuri in capul pieptului, febra, flatulenta, balonare, erucatii, diaree, constipatie sau alte simptome?
In ce zona a abdomenului sunt aceste dureri mai exact?
Sunt influentate de ceea ce mananci?

| andreibirauovidiu explică (pentru aimullah123):

Da am unele simptome din cele enumerate mai sus:
-febra
-am fost constipat
-balonare
Nu nu sunt influentate de ceea ce mananc dar am observat ca daca stau la caldura si incep sa transpir imi trece cat de cat ma doar de la ombilic fix cu 15 cm mai sus

| aimullah123 a răspuns (pentru andreibirauovidiu):

Cum ti-ai dat seama ca ai febra? Ti-ai masurat temperatura cu un termometru? Cat ti-a aratat?
Cat de constipat esti? Nu faci deloc deloc? Cand ai fost ultima data la toaleta?