| Esawq a întrebat:

Salut TPU! De ce doar cand ma spal pe dinti am o linea neagra de-a lungul liniei gingiilor? Inaintea de a ma spala nu am nici o linie, cand ma spal apare acea linie, iar dupa ce am terminat de a ma spala acea linie dispare. Si apare doar pe incisivii centrali superiori. Si nu cred ca apare de fiecare date, dar nu stiu sigur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la dentist si intreaba l pe el poate fi carie infectie paradontoza orice, tartru. Trebuie sa iti faci periodic detartraj.

| Esawq explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost si mi-a facut acum 3 luni, cred.

| dullcat a răspuns:

Buna.E vorba de sangerare cumva? Altfel nu imi pot imagina nicio linie neagra.Cand ai fost ultima oara la un medic dentist?

| Esawq explică (pentru dullcat):

Nu, si ultima oara am fost acum aprox. 3 luni. Oare sa fie din cauza unghiului periutei, cand ma spal( tin periuta la 45°)?

| dullcat a răspuns (pentru Esawq):

Nu cred, acesta e unghiul corect pentru spalare, orice dentist iti va confirma.