| carmen23 a întrebat:

De ceva timp tot incerc sa slabesc dar dupa o saptamana de tinut "regim" nu mai pot rezista tentatiilor. Am incercat sa nu mai consum dulciuri, carne grasa, bauturi carbogazoase, prajeli etc. Dar faza e ca nu ma pot abtine. Ce am facut gresit? Am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Da pentru căci cred că procedezi greșit tu nu vrei să mănânci sănătos ci să slăbești, astfel îți îndrepți atenția asupra rezultatelor.
Pentru început poți să consumi și dulciuri și prăjeli dar cu limită cam 1-2 pe săptămână. Spre exemplu înghețata o poți mânca zilnic atâta timp cât nu depășești o ceașcă de cafea.
Ce trebuie să eviți e mâncarea fast-food adică tot ce cumperi din oraș pizza, hamburger, shaorma, meniuri de la Mac sau KFC.
Apoi nu știu câți ani ai și motivul real pentru care slăbești dar trebuie să ți cont de faptul că nu te apreciază decât câțiva că ai slăbit mai important e să fi bună, adică înțelegătoare și ajutor pentru alții asta te face să te simți mai bine nu uscăciunea corpului tău căci degeaba slăbești și tot tristă rămâi și nu emani bucurie și altora pentru succesul realizat. Dacă înțelegi asta aștept detalii privitoare la vârstă în sensul timpului ocupat spre exemplu liceu, facultate, job.
Ca să îți ofer câteva recomandări

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de ambitie!
Nu-i nimic, cand mai cresti si vezi ca te ocolesc baietii, o sa vezi cum gasesti ambitie sa pui mana sa faci diete, probabil ca inca nu stii cum este sa fii singura si sa te ocoleasca toti pentru ca nu esti chiar foarte atractiva.
Dupa cum spuneam, nimeni nu te poate ajuta daca tu nu vrei, ambitia personala este solutia!

| BeautifulSunflower a răspuns:

Si eu eram la fel, dar intr-o zi, m am infometat toata ziua, iar a doua a zi, mancarea mi s a parut doar mancare necesara vietii, nu placerilor, si de atunci nu mai tanjesc dupa nimic, am mai mult control de sine.