| Fcsb_Mario_1997 a întrebat:

De curand a fost un cutremur (vineri spre sambata 24.09. 2016) si m am trezit deodata din somn speriat, de atunci doar doua ore am mai dormit in acea dimineata.Nu mai pot dormi din acea seara deloc tinand cont ca astazi este luni deci au trecut 3 zile de cand nu mai pot inchide un ochi sad. Noaptea stau intins in pat atipesc 4-5 min si ma trezesc tremurand si nu de frig..Simt ca nu mai pot,imi explodeaza capul ma ustura ochii si tot nu pot adormi sad.Va rog frumos sa ma ajutati cu orice sfat :/
Va rog sa-mi scuzati greselile gramaticale, abia mai vad sa scriu.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te duci la medic( intai, la cel de familie)--- alta solutie nu exista!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Frica! Esti fricos. Vei mai trai in viata ta zeci de asemenea cutremure. Eu l-am trait pe cel din 1977. Am vazut cum se misca blocul cu mine si pe un platou apa se clatea pe asfalt. N-am patit sa nu dorm. Dorm linistit si in ziua de astazi.

| GdX a răspuns:

La problema ta, spaima ta, nu mai cauta raspunsuri pe net, si nu lua medicamente. Du-te la un psiholog pentru ca te va linisti si iti va reda increderea in tine. Gandeste-te ca ala nu a fost cine stie ce, au fost altele mai puternice si poate vor ma fi. Mergi si vorpeste cu un psiholog.

| bogdan324 a răspuns:

Nu te mai gandi la cutremur ca si cum ar veni sfarsitul lumii, eu in seara aia stateam la pc si cand a venit cutremurul ala eu zbieram ca am rusi in echipa pe cs go si faceam ca toti dracii, s-a potrivit perfect momentul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi la medic. Nu mai sta asa. Tu ai nevoie de pastile care te ajuta sa dormi. Iar acele pastile nu se elibereaza fara reteta. Si eu simtit cutremurul. Vreo 30 de minute am avut o stare nasoala, iar picioarele imi tremurau incat abia paseam. Dar m-am calmat.

Te corectez... Astazi este Marti.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Iata efectele propagandei de intoxicare! Ala a fost cutremur? Wax! Fa bine si te calmeaza, vor veni probleme reale.

| CezaraEM a răspuns:

In primul rand calmeaza-te, nu rezolvi nimic daca te afunzi in starea asta! Cu toti am fost speriati, eu dormeam profund si m-a trezit din somn direct, plus ca eu am o talanguta la geam care a inceput sa cante din cauza zgaltaielii. Da, recunosc, m-am speriat si asta pentru ca dormeam si m-a luat pe nepregatite.
Dar nu trebuie sa ramai cu teama asta pentru totdeauna! Esti baiat, fii puternic! Nu lasa teama si frica sa te domine!
Vorbeste cu parintii tai, spune-le de situatia ta si poate te vor ajuta cu niste sfaturi sau poti consulta si un psiholog, este spre binele tau!
Nu e okay sa te afunzi in starea asta!
Si sta linistit, sunt alti oameni in lumea asta care au experimentat cutremure mai mari de 5 grade pe scara Richter si tot traiesc!
Stai calm!