| DaNy_2032 a întrebat:

Salut TPU,

De timp bun, maseaua din partea stanga de sus, ma doare ingrozitor, daca mancanc sau beau ceva, mi-am dat seama ca este o carie, si mie foarte frica sa ma duc la dentist, am fost anul trecut cu maseaua din dreapta jos, mi-a facut anestezia cu spary-ul si tot m-a durut cand imi curata canalele, acum imi este si mai frica pentru ca toata lumea imi spune ca anestezia se face cu injectia, care am auzit ca doare ingrozitor, faptul ca imi umbla in ea ca sa-mi omoare nervul sau ma mi-l scoata ma doare si acolo ingrozitor, dar cand am auzit de injectie, plus ca am 2 masele cariate, Este Adevarat depinde pe psihic? adica daca sunt acolo in momentul de fata daca stau mereu cu gandul ca ma doare, ma va durea ingrozitor, sau daca nu ma gandesc la durere, nu ma va durea, as vrea sa fie asa, am mai auzit ca depinde si de organism, sunt si putin sensibil, ma puteti ajuta cumva sa scap de frica de dentist, ca sa merg sa-mi fac cariile..Multumesc FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu te duci la dentist pierzi dintele, iti spun din experienta.

Si NU doare ingrozitor, abia simti ceva, si dupa ce-ti face anestezie nu mai simti nimic.

Nu depinde de psihic mah, pur si simplu nu te doare. Daca vrei, pune-l sa-ti dea putin cu spray anesteziant inainte sa-ti faca injectie, asa sigur nu mai simti nimic, dar poti sa faci direct injectia, eu asa fac.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lasă atacul de panică, mergi relaxat că nu te taie pe viu.
Îți va da cu un spray la locul unde îți va face injecția, nu vei simți absolut nimic.
Nu neglija dantura.
Pa, pa.