| Deen98 a întrebat:

de vreo 3 luni am probleme cu coloana lombara,
Am fost la un neurolog acum o lună, am făcut o radiografie si mi-a zis ca am probleme în 2 tunele unde apare hernia, mi-a dat tratament si m-a trimis acasă nu mi-a zis alt ceva o să mă mai doară nu o sa ma mai doară..., pe rețetă scrie : chineza laughing) ( Discopatie Lombara decoeee algi c Peesdree L5 S1 ) mă gândesc că o fi vreun mesaj codat laughing))
Deci am loat tratament am făcut și injecții nu vrea să mă lase durerea la cel mai mic efort imediat mă ia, si încep să mă gândesc oare o să mă doară toată viața chiar așa rău am ajuns? recunosc am cărat că prostu.
Mi-a zis cineva să mă duc la un kinoterapeut dar am auzit că e foarte scump si momentan nu prea îmi permit cheltui foarte mult cu alte probleme, chior acnee, etc
Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai cam asa o sa te doara toata viata daca faci efort si nu faci gimnastica. Ai o hernie de disc. Pe reteta scrie Discopatie loimbara decompensata algic cu pensare de L5S1, asta insemnand ca discul herniat ingusteaza spatiul intervertebral intre vertebrele L5 si S1 si te doare foarte rau. Cam 3 saptamani in puseu trebuie sa faci cat mai putin efort (asta inseamna stat in pat majoritatea zilei, nu cari nimic, nu ridici mai mult de 2-3 kilograme, stai cat mai putin in picioare. In afara puseului trebuie sa faci inot si kinetoterapie, care este gratuita cu trimitere de la medicul de familie. In plus, trebuie sa nu mai cari si sa iti schimbi comportamentul de zi cu zi adecvat.
Trebuie sa inveti sa faci ce scrie pe aici: https://www.physio-pedia.com/Back_School
si sa faci zilnic exercitii acasa (cum te invata la fizioterapie, cam de genul asta: http://bakprotek.com/......ck-pain/).
Daca nu respecti aceste reguli, nu numai ca vei avea dureri permanente si foarte foarte rele, dar poti ajunge sa ai nevoie si de o operatie destul de repede (care te va lasa cu multe interdictii)