| Argelean a întrebat:

Doar cand stau la calculator, pe scaunul de la calculator dupa vreo 1h ma doare in dreapta in spate ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu se recomanda sa stai asa mai mult de 45 de minute, asa ca nu ma surprinde de loc ce imi spui.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sezi pe burta.

| vocea a răspuns:

Pui ppresiune pe coloana, trebuie sa iei o jumatate de ora pauza dupa o ora de stat la calculator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu stai cum trebuie pe scaun.
Trebuie sa stai drept

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am probleme chiar si eu acum, de cand stateam in pozitie incorecta la calculator, am avut dubla scolioza dorso-lombara, si numai bine nu mi-a facut. Am incercat sa ma recorectez prin inot, flotari in fiecare zi, exercitii pentru muschii din jurul coloanei. A dat roade in cele din urma, am avut aceleasi dureri ca si tine, doar ca la intensitate mare!
Incearca sa nu stai mai mult de o ora fara pauza 10-15 minute, nici la actualul job nu ne da ei voie, sa stam mai mult de 1 ora cu pauza 10 minute, este foarte stresant pentru coloana si deloc benefic.

| Ruski a răspuns:

Salutare! Incearca sa stai cat mai drept, si dupa 1-2 ore sa te ridici de pe scaun sa te misti putin.