| Classy a întrebat:

Doresc sa imi raspunda doar cei care stiu! rog seriozitate! Strabunica mea in varsta de 78 de ani se opereaza maine de pietre la fiere cu laser...Intrebarea mea este: E grav? poate sa moara? sad va rog sa raspundeti doar cei care stiu. Sau e o operatie usoara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este grav, este o operatie usoara, dar orice operatie, chiar si cea mai usoara are mortalitate. Mica, dar existenta. Este totusi o operatie. Nu e cazul sa dramatiuzezi, dar nici sa fii superficiala. Este o operatie cu riscuri, dar cu beneficii mult mai mari decat riscurile.

| GeorgiavonPutzifer a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela te rog frumos imi poti trimite un mesaj in private cu ID-ul tau?
Trebuie sa te intreb cateva chestii, :-s mesaj nu am putut sa iti trimit pentru ca sunt utilizator junior.

| Brigaela a răspuns (pentru GeorgiavonPutzifer):

Eu nu am ID de YM. Insa imi poti trimite mesaje private, eu am setat optiunea sa primesc si de la juniori

| GeorgiavonPutzifer a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc mult!

8 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Nu mai spuneti ca e operatie cu laser, ca nu suntem in Star Trek. Se numeste operatie laparoscopica (adica nu se mai face o taietura mare de la coaste pana la buric cum se facea pe vremuri, ci se fac 4 taieturi micute in diferite zone si se opereaza pe acolo cu niste pense lungi si o camera video ). Nu e o operatie complicata colecistectomia dar depinde ce alte boli asociate mai are bunica ta

| VladimirPutin a răspuns:

Cu laser e destul de dificil și dureros

| danicristian a răspuns:

Operatiile cu laser sunt intotdeauna riscante
In barbat din cartierul meu in urma cu 2 ani s-a operat tot de pietre la rinichi cu laser si ziua urmatoare a murit Speranta de reusita in aceste cazuri este foarte mica

| Brigaela a răspuns (pentru danicristian):

Danicristian, este exact invers: in cazul operatiilor laparoscopice, riscul este mic si speranta de reusita foarte mare. Faptul ca unui om pe care il stii tu i s-a intamplat sa moara, nu este deloc o regula.

| BGDs a răspuns (pentru danicristian):

Nu fi absurd, e chiar mare reusita operatiilor laparoscopice.