| marria a întrebat:

Ce stiti de operatia de pietre la fiere? Este dureroasa? Trebuie tinut regim dupa? (ma refer la o operatie facuta cu laser-ul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este o interventie prea dificila, nu simti dureri in timpul operatiei, dar vei avea cea dureri cateva zile dupa operatie.
Operatia se poate face clasic sau laparoscopic, varianta laparoscopica (numita cu laser, desi nu are legatura) fiind urmata de o recuperare mai usoara.
Dupa operatie vei tine ceva regim: o saptamana supe, ceaiuri, iaurt, apoi o sa incepi sa revii usor la alimentatia normala. Dupa operatie, toata viata va trebui sa eviti prajelile, carnea tocata, rantasurile, mancarurile grase, greu de digerat.

| nicky a răspuns:

Dureri in timpul operatiei nu vei avea doar dupa, in ce priveste regimul trebuie tinut o perioada. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E usoara si simpla, regim putin, tatal meu a facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sunt Liviu si am exact 6 zile de cand m-am operat si nu a fost dureros, dar trebuie tinut un regim drastic dupa aceea o luna si inca 5 luni un alt regim. A 3 zi m-au externat si sunt din ce in ce mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,vreau sa iti spun ca nu este grea operatia, eu m-am operat acum 2 zile si dupa 3 ore dupa operatie m-am ridicat din pat, asa ca nu te ingrijora, totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, m-am operat luni de pietre la fiere trebuie regim fara sare si grasimi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, doare putin dupa operatie siu trebuie tinut regim un an.